Американци праве електромагнетни топ са ударном снагом надзвучног „воза”

ГАЂАЋЕ СТАТИЧНЕ ЦИЉЕВЕ НА УДАЉЕНОСТИМА 40-80 КИЛОМЕТАРА

  • Главни и одговорни уредник часописа „Извоз наоружања” Андреј ФРОЛОВ: То ново оружје се састоји од две шине-електроде, које стварају електромагнетно поље, док је између њих постављен пројектил, нека врста “чврстог језгра”, које може бити убрзано до веома велике, надзвучне брзине. Сходно томе, ударна сила таквог пројектила је велика
  • Рејлган је заснован на новим физичким принципима, као и ласерско оружјем али Фролов сматра да Пентагон жели да на тај начин заплаши посебно чланове Конгреса САД како би издејствовао нови буџет под маском новог оружја
  • За покретање рејлгана је неопходан велики извор енергије, који уз то мора да буде компактан. Јер, ни једна армија у свету не може да носи нуклеарну електрану са собом
  • Хипотетички, рејлган се може користити као систем противракетне одбране - за обарање ракетних пројектила који лете ка САД, укључујући и нуклеарне бојеве главе
  • Домет ефективне ватре рејлгана у теорији износи око 100 км, али оружје је још увек у развоју, а како ће то изгледати у реалности – још увек није познато
  • Први велики рејлган су још 70-их конструисали експерти из Канаде и Новог Зеланда. Средином 80-их и совјетски научници су направили прототип рејлгана. Брзина пројектила, направљеног од пластике, величине упоредиве са чепом за боцу, достигла је 9960 метара у секунди и пробио је три слоја дуралуминијума дебљине 4 цм
  • Планирано је да до 2020. године ова рејлган уђе у наоружање америчких разарача типа Zumwalt, јер њихова модуларна конструкција и електрична трансимисија одговарају перспективном електромагнетном оружју

         Пише: Иван ЧЕРНОВ

         ШЕФ америчког војног департмана Ештон Картер изјавио је да у условима „нуклеарне претње” од стране Русије САД повећавају инвестиције у нове одбрамбене технологије, међу којима је Картер као прву навео електромагнетни топ - рејлган.

         Међутим, стручњаци верују да причом о рејлгану министар само покушава да од конгресмена издејствује нови буџет.

         „Ми инвестирамо у технологије, које су одговор на провокације Русије, то јест у нове беспилотне системе, нове бомбардере дугог домета, и у технолошке иновације, као што су електромагнетни рејлган, нови систем електронског ратовања, а такође у технологије у космосу и сајбер-простору, укључујући и у невероватне (иновације), о којима још увек не могу да причам”, - изјавио је Картер у недељу, говорећи на војном форуму у Регановој председничкој библиотеци у Калифорнији.

         Картер је рекао да највећу бојазан код њега изазива “звецкање нуклеарним оружјем, које доводи у сумњу посвећеност руског руководства очувању стратешке стабилности”.

         По мишљењу шефа Пентагона, Москва упућује изазов међународном поретку, а Вашингтон ће јој се супротставити политичким, војним и економским средствима.

         Међу тим новим оружјем, које је Картер споменуо, пажњу професионалаца нарочито привлачи рејлган. Како је за лист ВЗГЛЯД рекао главни и одговорни уредник часописа “Извоз наоружања” Андреј Фролов, то је ново оружје које се састоји од две шине, које стварају електромагнетно поље, док је између њих постављен пројектил, нека врста „чврстог језгра”, које електромагнетним пољем може бити убрзано до веома велике, надзвучне брзине. „Сходно томе, ударна сила таквог пројектила је велика” - рекао је експерт.

         По речима Фролова, до сада није било говора да се у Русији ради на развоју сличног оружја. “То оружје засновано је на новим физичким принципима, баш као и ласерско оружје - додао је он. - Што се тиче изјава Пентагона о рејлгану, ја мислим да је то пи-ар трик, и да америчка војска жели да на тај начин заплаши посебно “своје” гласаче и чланове Конгреса како би издејствовала нови буџет под маском новог оружја. Оно ће, безусловно, бити веома скупо. Поред тога, још увек нису јасне методе његове примене. За покретање рејлгана је неопходан велики извор енергије, који уз то мора да буде компактан. Јер нико не може носити нуклеарну електрану са собом”.

         Према речима овог експерта, Американци планирају да поставе сличне уређаје на ратне бродове, јер је платформу рејлгана на појединачна оклопна возила и тенкове тешко инсталирати.

         „Барем у овом тренутку - таквих малих уређаја неће бити у почетку, они за сада морају бити фиксне инсталације или само делимично покретне” - рекао је он.

         Хипотетички, по мишљењу експерта, рејлган се може користити као систем противракетне одбране, за обарање ракетних пројектила који лете ка САД, укључујући и нуклеарне бојеве главе.

         Коришћење рејлгана елиминише потребу за складиштењем обичне муниције на бродовима, што повећава виталност брода. И релативно мале димензије рејлган пројектила могу повећати количину расположиве муниције. Домет ефективне ватре рејлгана у теорији износи око 100 км, али оружје је још увек у развоју, а како ће то изгледати у реалности – још увек није познато.

         На интернету је могуће пронаћи информације о много мањим и мобилнијим рејлгановима. На пример, сајт „Техкульт” је прошлог месеца обавио причу о проналазачу, који је направио ручни рејлган.

         Корисник Reddit под ником NSA_Listbot развио је и произвео у кућним условима функционалан рејлган, који може да испали пројектил до брзине од 250 метара у секунди, саопштава N+1.

         Верује се да је рејлган, или шински акцелератор масе, шински топ – импулсни електродни акцелератор масе, чији се принцип рада објашњава помоћу Лоренцове силе, која претвара електричну енергију у кинетичку. Састоји се од две паралелне електроде, које зовемо шинама, а које су повезане са снажним извором једносмерне струје.

         Први велики рејлган су још 70-их конструисали експерти из Канаде и Новог Зеланда. Средином 80-их и совјетски научници су направили прототип рејлгана. Брзина пројектила, направљеног од пластике, величине упоредиве са чепом за боцу, достигла је 9960 метара у секунди и пробио је три слоја дуралуминијума дебљине 4 цм.

         У последњих неколико година, почевши од 2005. године, америчка морнарица је покренула програм за развој шинских оруђа (електромагнетног топа) под називом Velocitas Eradico. У јулу ове године објављено је да програм напредује - први тест на броду је заказан за почетак наредне године.

         Сједињене Државе су почеле да разматрају могућност интеграције овог оружја у систем ПВО. Раније се само говорило о плановима за примену тог оружја против копнених и поморских циљева.

         Контраадмирал САД Брајант Фулер је додао да се за побољшање ефективности електромагнетног топа мора усавршити “управљање суперсоничним поројектилима уз помоћ ситема сателитског навођења GPS ».

         С друге стране, шеф морнарице САД Реј Мабус критиковао је програм за развој електромагнетног топа. Према његовим речима, оружје ће бити инсталирано на броду америчке морнарице 2016. године, али само ради тестирања”, и то је недовољан резултат за рад, који се растеже већ деценијама. У фебруару прошле године, америчка морнарица је најавила да ће нови тип оружја гађати статичне циљеве на удаљености од 40-80 километара.

         Планирано је да до 2020. године ова оруђа уђу у наоружање америчких разарача типа Zumwalt, јер њихова модуларна конструкција и електрична трансимисија одговара перспективном електромагнетном оружју.

         Запослени у америчкој морнарици су упоредили снагу електромагнетног топа (рејлгана) са теретним возом, који пробија зид при брзини од 100 километара на сат. Брзина пројектила најновијег оружја може да достигне шест брзина звука. Са „активним дометом” - 180 километара.

         У свом говору у Калифорнији, Картер је рекао да Сједињене Државе разматрају “нове опције” које би се могле користити за одвраћање Русије и да предузимају кораке за јачање колективне безбедности НАТО-а. Према речима министра, Сједињене Државе “модернизују свој нуклеарни арсенал” и инвестирају у развој модерних система оружја, између осталог и у нови стратешки бомбардер и у ласерског оружје.

         „Ми не тежимо ка хладном или врућем рату са Русијом, и не желим да она буде наш непријатељ”, - уверавао је Картер. Вашингтон и даље намерава да сарађује са Москвом у оним областима где нам се интереси “поклапају”, рекао је он, наводећи као пример споразум о иранском нуклеарном програму.

         Ипак, Картер је назвао Русију претњом на светској сцени, преноси Bloomberg.

         „У Европи Русија крши суверенитет Украјине и Грузије, и активно застрашује прибалтичке земље, а у Сирији долива уље на ватру у опасном сукобу, рапламсавајући екстремизам, против кога је хтела да се бори”, - тврди шеф Пентагона. Истовремено, по Картеровим речима, они ће наставити да помажу Украјини у припреми њене војске за борбу у Донбасу.

         Непосредно пре наступа у Калифорнији, шеф Пентагона је такође изјавио, да Сједињене Државе коригују величину својих снага у Европи због неслагања са Русијом, али да они немају планове да врате своје војно присуство на ниво из хладног рата.

         Узгред, поред Русије, он је као рушиоца светског поретка означио  Кину која “повећава војну моћ и покушава да је користи за решавање територијалних спорова са суседима у региону”. Ипак, Вашингтон намерава  да и даље проширује свој однос са Кином у свим областима, укључујући и војну.

         У међувремену, Русија такође убрзано модернизује наоружање. Летос је председник РФ Владимир Путин изјавио да ће нуклеарне снаге Русија ове године добити више од 40 интерконтиненталних балистичких ракета. Шеф руске државе је рекао: ако неко представља претњу територији Русије - она мора да усмери своје оружје ка државама из којих претња долази.

         Превео: Срђан Ђорђевић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари