Америчку Стратешку команду брину нове могућности руске шпијунске авијације

КОМАНДАНТА АМЕРИЧКЕ ПАЦИФИЧКЕ ФЛОТЕ ПЛАШЕ РУСКЕ И КИНЕСКЕ ПОДМОРНИЦЕ

Сесил Хејни

  • Адмирал Сесил ХЕЈНИ: Руска авијација је знатно побољшала своје оптичке могућности, толико да посматрачки летови донекле компензују релативну слабост Русије у сателитској шпијунажи. САД немају довољне резерве да би се носиле са новим ризицима
  • Адмирал Хари ХАРИС: „Највећу бригу изазива темпо којим Русија и Кина могу повећати број подморница у водама Пацифика. Русија је током прошле године завршила ширење инфраструктуре своје поморске базе на Камчатки да би могла да прима подморнице класе „Бореј“. До 2020. године, руска ратна флота треба да добије осам таквим атомских подморница“

         ШЕФ америчке Стратешке команде - адмирал Сесил Хејни - изразио је забринутост због посматрачких летова руских авиона изнад територије САД.

         Наступивши у Конгресу САД, Хејни је објаснио да је руска војна авијација побољшала своје извиђачке могућности што Москви, у складу са споразумом из 2002. године о Отвореном небу - омогућава да остварује много бољи надзор над војним могућностима САД и других земаља.

         Хејни је указао да је руска авијација знатно побољшала своје „оптичке могућности“, толико да посматрачки летови донекле компензују „релативну слабост Русије у сателитској шпијунажи“.

         Хејни је изнео и тврдњу да САД „немају довољне резерве да би се носиле са новим ризицима“. Одмах је додао: „Поготово ако дође до смањења одбрамбеног буџета“.

         Он је посебно нагласио да ће „војна ставка“ у буџету САД - са садашњих три одсто - 2020, или коју годину касније, достићи целих пет одсто.

         Пред Конгресом је иступио и главни помоћник заменика државног секретара САД за одбрамбену политику Брајан Меккоен. Он је оценио да је Русија за САД један од највећих изазова због своје нуклеарне стратегије.

         Указао је да „Кремљ користи прилично ратоборну реторику која крши Споразум о ликвидацији балистичких ракета средњег домета“ и открио да је Вашингтон - због тога и „дејстава Русије на истоку Украјине“ - већ ушао у „низ војних инвестиција чији је циљ парирање руским изазовима и смиривање савезника“.

          Меккојен је предочио конгресменима да одржавање и модернизација америчких стратешких снага морају и даље бити главни приоритет безбедности земље.

         Он је оценио да за САД опасност долази и од Кине, Северне Кореје и Ирана, као и од „светског тероризма“.    

         Команда америчке Пацифичке флоте саопштила је да је забрињава могућност да америчке подморнице не издрже трку са руским и кинеским подморницама - објавио је Foreign Policy.

         Њен командант, адмирал Хари Харис, објаснио је да његова флота има мањак подморница и да његове молбе да се њихов број повећа - остају без одговора.

         За разлику од Хејнија и Меккоена, Харис је данас наступао пред комитетом за одбрану Сената САД. Притом је открио и да је забринут што се програм Пентагона за модернизацију ратне морнарице реализује „недовољно брзо да би се пратио корак конкурената“ у водама Тихог океана.

         „Највећу бригу изазива темпо којим Русија и Кина могу повећати број подморница у водама Пацифика. Русија је током прошле године завршила ширење инфраструктуре своје поморске базе на Камчатки да би могла да прима подморнице класе ,Бореј’. До 2020. године, руска ратна флота треба да добије осам таквим атомских подморница“.

         Харис је подсетио да је Русија - по броју подморница и њиховој моћи - већ друга сила света.

         Према плановима Пентагона, број подморница САД треба да до 2028. смање са 52 на 41.

         Турска је почетком фебруара - да би сакрила своје војне активности уз границу са Сиријом - обавестила Русију да јој неће дозволити посматрачки лет над својим јужним границама иако је то била дужна (у складу са правилима Отвореног неба) да дозволи.

         Русија земљама NATO редовно омогућава обављање посматрачких летова изнад своје територије.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари