Трамп затражио да се споразум о ракетама средњег домета прошири и на Кину

БОЛТОН У МОСКВИ РЕКАО ДА БИ ДО ПОЛОВИНЕ СВИХ КИНЕСКИХ РАКЕТА БИЛО НА УДАРУ ТОГ ДОКУМЕНТА

Компјутерска симулација употребе кинеске карете DF-21D

* Доналд ТРАМП: „Кина није обухваћена тим споразумом. Није његов потписник, а требало би да јесте. У сваком случају, САД ће повећавати арсенал нуклеарног оружја све док се Русија и Кина не уразуме“

* Џон БОЛТОН: Русија крши тај споразум, али Вашингтон још није донео одлуку о постављању по Европи ракета средњег домета које могу брзо стићи до Москве

* Пентагон жели ракете средњег домета да би могао да са солидног растојања обара кинеске ракете и да уништава лансирне рампе кинеског противсателитског оружја на које се у војном врху САД гледа као на главни проблем у хипотетичком војном сукобу САД и Кине

______________________________________________________________________________

         ДОНАЛД Трамп одлучио се за (не)очекивани потез.

         Пре два дана је објавио да ће његова земља иступити из америчко-совјетског споразума о ликвидацији ракета малог и средњег домеата (од 500 до 5.500 километара), а вечерас – да тај споразум, који су Роналд Реган и Михаил Горбачов потписали 1987-ме, може и остати на снази ако му се прикључи и Кина.

         То је објаснио у свом, трамповском стилу. Овако:

         „Кина није обухваћена тим споразумом. Није његов потписник, а требало би да јесте. У сваком случају, САД ће повећавати арсенал нуклеарног оружја све док се Русија и Кина не уразуме. Ми имамо више новца него ико и производићемо то оружје све док се они не уразуме. А кад се то догоди – ми ћемо бити разумни и зауставићемо се. Чак ћемо и смањити тај свој арсенал, са радошћу. Али, они данас не поштују постојрећи споразум“.

         Трамп је признао да је ово његобва претња Русији и Кини и „свакој земљи која се буде играла тих игара“. Још је додао:

         „Не сме то тако. Не сме то тако са мном!“

         Само неки сат раније је Трампов помоћник за националну безбезност Џон Болтон у Москви –где је разговарао са Николајем Патрушевом и Сергејом Лавровом – рекао да од трећине до шоловине кинеских ракета не одговара Споразуму о ликвидацији ракета малог и средњег домета.

         „Веровати да ће они уништити можда и преко половине својих балистичких ракета – напросто није реално.“

         Болтон је открио да се још у периоду 2001-2004.  разматрала могућност да тај споразум буде претворен у мултилатерални и нагласио да ће САД са Русијом наставити консултације поводом Споразума.

         Он је, иначе, и у Москви прекао да Русија тај споразум крши, али и нагласио да Вашингтон још није донео одлуку о постављању по Европи ракета средњег домета „које могу брзо стићи до Москве“.

         Американци оптужују Русију да је у тајности произвела ракету средњег домета РС-26 «Рубеж».

         Да би то оповргла, Москва је демонстративно ту ракету и показала Американцима да да је њен домет 5.800 километара, а то Споразум не забрањује. У Пентагону су уверени да је то попнена верзија ракете 3М14 коју користе познати системи „Калибар“.

         А Кинези?       

         Пекинг своје могућности регионалног обуздавања заснива углавном на ракетама средњег домета, укључујући високопрецизне DF-21C, DF-21D и DF-26 које су опремљене такозваним коралационим системима самонавођења на циљ какве имају амерички „Першинзи“.

         Американци нису тек онако узнемирени. Они кинеску противбродску балистичку ракету DF-21D, на пример, морају нечим обарати јер су носачи авиона за њих тешко промашива мета.

Јабука раздора - руски "Рубеж"

         Кинеске ракете средњег домета у стању су да паралишу сву војну инфраструктуру  у регион, тако суверено да под њиховим шишобраном могу заузети Тајван или нанети Јапану пораз у борби за спорна острва.

         Пентагон жели ракете средњег домета да би могао да са солидног растојања обара кинеске ракете и да уништава лансирне рампе кинеског противсателитског оружја на које се у војном врху САД гледа као на главни проблем у хипотетичком војном сукобу САД и Кине.

         Свет се – по проценама екесперата – креће ка урушавањеу система стратешке стабилности. А ако се то заиста догоди –ракете средњег домета биће тек мали део великог проблема.

Амерички "Першинзи"

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари