The National Interest направио симулацију битке руских и америчких ратних бродова

УТИЦАЈНИ ЛИСТ У БИТКУ УВЕО РУСКУ КРСТАРИЦУ „УШАКОВ” И АМЕРИЧКИ РАЗАРАЧ „АЈОВА”

  • Војни експерт Кајл МИЗОКАМИ показао да би „Ајова” имала шансу да уништи „Адмирала Ушакова” само са удаљености од 32 километра (или мањој), а да дотад тешко да би преживела удар 20 руских противбродских ракета „Гранит”, чији први удар би могао уследити и док два брода буде раздвајало 500 километара

           ОЗБИЉНИ амерички лист The National Interest покушао је да предвиди како би се завршила битка између руске тешке атомске крстарице „Адмирал Ушаков” и амеирчког разарача “Ајова” (USS Iowa, BB-61).

          Његов војни експерт Кајл Мизоками направио је симулацију тог судара којег је назвао „највећом поморском битком после Другог светског рата”.

          Пошао је од тога да је „Адмирал Ушаков” наоружан са 20 крстарећих противбродских ракета П-700 за лансрни систем “Гранит” и да располаже „вишеслојном противракетном одбраном”. А да убојну моћ „Ајове” чине три окретна лансирна постоља са 16 противбродских ракета „Харпун”. И да има тешки оклоп који штити и брод, и његов арсенал са наоружањем, и посаду.

           Мизаокамијев „ратни сценарио” је подразумевао да посаде оба брода знају где се налази противник док их је још делило растојање од 500 километара.

           Први такључак америчког експерта ј био: на таквој удаљености основна предност „Ајове” – „томахавци”, ракете великог домета – против „Адмирала Ушакова”су бескорисне.

          Мизоками је одмах покушао да превдиди: шта ће се догодити ако „Адмирал Ушаков” одмах испали према „Ајови” свих својих 20 „Гранита”?

          Одмах је претпоставио да би почео да се повлачи јер пар његових 130-милиметарских топова не би имао велике шансе против оклопа „Ајове”.

          Али, какав би био учинак оних 20 „Гранита”?

          Мизоками је израчунао: две ракете би пале у море (одмах после лансирања), остао би проблем са 18. За њихово обарае, „Ајова” има само два зенитна артиљеријска система Phalanx CIWS, систем РЭБ SLQ-32 и устројство за испаљивање диполних отражателей и инфрацрвених сметњи Mark 36 SRBOC.

          Мизоками наглашава да је немогуће предвидети колико би „Гранита” пробило одбрану разарача, али претпоставља да би 9 стигло до циља. Такође: да би једно од два ракетна лансирна постоља било оштећено.

          „Ајовина” три топа од 406 милиметара били би довољни за потапање „Адмирала Ушакова”, али је она – при најповољнијим околностима – од руске крстарице бржа само пола чвора, а то значи да са 500 километара удаљености не би била у стаљу да „Ушакова” стигне.

          „Ајовине” шансе не би биле веће ни кад би се руском броду приближила на 107 километара да би могла да лансира свијих 16 „Харпуна”. Поготово што би тако малом броју ракета било тешко да пробију трослојни ПРО систем „Ушакова”.

          Мизоками закључује: једина удаљеност са које „Ајова”може да уништи „Адмирала Ушакова” била би – 32 километра.

          „А мало је вероватно – упозорава Мизоками – да би руска крстарица „Ајову” пустила тако близу!”

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари