Сједињене Државе и НАТО ултимативно траже од Русије да уништи своју крстарећу ракету 9М729
- 21:45 04.12.2018.
- 0 коментара
- Штампај
СА САСТАНКА ШЕФОВА ДИПЛОМАТИЈА ЗЕМАЉА-ЧЛАНИЦА ДАЛИ ЈОЈ РОК ОД 60 ДАНА
* Јенс СТОЛТЕНБЕРГ: „Све ракете су опасне, али су крстареће ракете средњег домета посебно опасне јер су тешко уочљиве, а у стању су да носе нуклеарне бомбе и да са њима стигну до европских градова. НАТО ће жалити ако споразум престане да важи, али ће се спремати за свет без њега“
* Кандидат за шефа америчке Централне команде – генерал Кенет МЕКЕНЗИ: Русија је у стању да уништи САД, а Кина да им „нанесе озбиљну штету
* Руски министар одбране Сергеј Шојгу изјавио је да Москва већ разматра могућности за повећавање својих војних потенцијала у условима трке у наоружању која је повезана са планом САД да иступе из Споразума о ракетама средњег и малог домета“
__________________________________________________________________________
НАТО даје Русији последњу шансу да спаси Споразум о ликвидацији ракета средњег и малог домета.
Ово је објавио генерални секретар алијансе Јенс Столтенберг по завршетку састанка шефова дипломатија држава чланица на којем је државни секретар САД – Мајк Помпео – објавио да ће Вашингтон почети „процедуру изласка“ из тог споразума уколико Москва у року од наредних 60 дана не ликвидира „спорни део свог ракетног програма“.
Говорећи у име „америчке линије“, Столтенберг је објавио:
„Русија мора спасити споразум о ракетама средњег домета или се спремати за свет без тог споразума. Министри су закључили да САД поштују тај споразум, а да га Русија крши“.
Столтенберг је додатно указао:
„Све ракете су опасне, али су крстареће ракете средњег домета посебно опасне јер су тешко уочљиве, а у стању су да носе нуклеарне бомбе и да са њима стигну до европских градова. НАТО ће жалити ако споразум престане да важи, али ће се спремати за свет без њега“.
Генсек НАТО је захтев испостављен Москви назвао „ултиматумом“ и рекао да је алијанса спремна да са њом разговара о „последицама ултиматума“. У противном, САД ће у наредних шест месеци иступити из споразума.
Додао је да је Русија раније порицала само постојање ракете 9М729 (SSC-X-8) , а да сада тврди да она не излази из оквира споразума.
Помпео је тврдио да Русија "вара" у својој контроли оружја.
Као ехо је дошла тврдња кандидата за шефа америчке Централне команде – генерала Кенета Мекензија – да је Русија у стању да уништи САД, а Кина да им „нанесе озбиљну штету“.
Кенет Меккензи
Он је овако наступио у комитету Сената САД за оружане снаге, указујући да САД са Русијом и Кином имају „сугорочно стратешко супарништво које има глобални карактер“.
Руски министар одбране Сергеј Шојгу изјавио је да Москва већ разматра могућности за повећавање својих војних потенцијала у условима трке у наоружању која је повезана са планом САД да иступе из Споразума о ракетама средњег и малог домета“.
Навео је да ће Русија бити у стању да у наредних десет година обезбеди потребни темпо наоружавања копнених и поморских снага“.