Само затварање неба над Сиријом коштало би милијарду $ месечно

У САД И НА ЗАПАДУ СЕ ВЕЋ ПОСТАВИЛО ПИТАЊЕ

- ЦЕНЕ ВОЈНЕ ОПЕРАЦИЈЕ ПРОТИВ СИРИЈЕ

The Guardian

  • Први генерал америчке армије Мартин Демпси признао да би се цена операције у Сирији - у зависности од трајања - мерила милијардама долара
  • Цена једне ракете „томахавк“ је око 1,4 милиона долара. У Средоземном мору сада се налазе четири америчка бојна брода опремљена тим крстарећим ракетама. На сваком од њих инсталирано је по 96 лансера
  • Кристофер Хармер, старији аналитичар Института за проучавање рата: Та четири брода могу без тешкоћа да лансирајуе на Сирију 180 крстарећих ракета, а то значи да би такав један удар коштао 252 милиона долара
  • Велику Британију је либијска кампања коштала око 260 милиона фунти стерлинга. Независни посматрачи сматрају  да је реална цена те операције за Уједињено Краљевство била од 600 милиона до 1,25 милијарди фунти

          ЕКСПЕРТИ су почели да рачунају колико ће САД коштати војни удар на Сирију.

          И, већ су утврдили да ће Вашингтону само за наоружање бити потребно неколико стотина милиона долара. А ако војна операција потраје, што је сасвим вероватно, онда ће рачун ићи на милијарде.

          „Председник мора да објасни који су животно важни национални интереси у игри и да предложи детаљан план са јасним циљевима и проценом трошкова, које ће захтевати постизање тих циљева“ - изјавио је Џон Корнин, сенатор САД из државе Тексас и члан Републиканске парије.

          Питање није тривијално, јер економија САД пролази кроз тешка времена и у Конгресу се редовно заподевају свађе поводом подизања горње границе државног дуга који је званично достигао 16,7 трилиона долара, а стварно је много већи.

          Стручњаци, заправо, већ указују да се цена операције у Сирији може упоредити са ударом на Либију 2011. године. Првих неколико  недеља тог рата коштале су САД око 600 милиона долара. Око 340 милиона потрошено је на наоружањe, а посебне издатке захтевале су ракете „томахавк“ и ваздушни удари. Овакви подаци наведени су у извештају истражне службе Конгреса.

          Али, за разлику од операције у Либији, за сада се не ради о успостављању скупе, затворене зоне за летове.

          Шеф Комитета начелника штабова Оружаних снага САД, генерал Мартин Демпси признао је да би успостављање такве зоне у Сирији коштало милијарду долара месечно.

          Цена једне ракете „томахавк“ је око 1,4 милиона долара. У Средоземном мору сада се налазе четири америчка бојна брода опремљена крстарећим ракетама. То су торпедни разарачи „Махан“, „Бери“ и „Рејмиџ“. На сваком од њих инсталирано је по 96 лансера. Циљеви у Сирији налазе се у границама домета тих бродова.

          Такви бродови ретко носе пун комплет крстарећих ракета. Али, како је саопштио Кристофер Хармер, старији аналитичар Института за проучавање рата, сва четири брода могу без тешкоћа да лансирајуе на Сирију 180 крстарећих ракета. То значи да би такав један удар коштао 252 милиона долара. Али, за сада се ради само о та четири брода којима се ускоро могу придружити и други.

Reuters

          Такође не треба заборавити подморнице које се могу налазити у региону, а чије присуство САД не потврђују. Неколико подморница, убрајајући једну ПЛАРК (нуклеарна подморница са крстарећим ракетама) која носи 154 крстареће ракете  „Томахавк“, учествовало је у кампањи против Либије.

          Подморница ПЛАРК „Флорида“ лансирала је на циљеве у Либији 99 ракета у марту 2011. године. Још је најмање једна подморница из Велике Британије учествовала у либијској операцији.

          Ангажовање авионских система за радарско откривање и навођење, као и других система за командовање и координацију, такође ће повећати рачун.

          Првих десет дана рада оваквог типа наоружања у Либији коштали су САД 1,6 милиона долара. Не треба заборавити и колико кошта снабдевање горивом. На пример, првих недеља операције у Либији амерички летећи танкери налетели су више од 800 сати, а њихово ангажовање коштало је 9,3 милиона долара.

          У свом извештају комитету за наоружање у Сенату, генерал Мартин Демпси саопштио је да се цена операције у Сирији „у зависности од трајања мери у милијардама долара“. Ипак, није се потрудио да конкретно прецизира колико ће тих милијарди бити потребно. Члан сенатског комитета, сенатор Џејмс Инхоуф, изнео је у среду свој став према таквим околностима: „Не може се операција започети без стратегије и указивања средстава потребних  за њену реализацију“.

          Не треба заборавити ни савезнике САД који такође носе бреме финансијске одговорности. На пример, Француска је за операцију у Либији потрошила 368,5 милиона евра, за операцију у Авганистану - 493 милиона евра. Међутим, у четвртак се сазнало да се фрегата  „Chevalier Paul“ упутила из луке Тулон у источни део Средоземног мора, која је једна од најсавременијих у француској флоти. Односно, Французи су спремни да се у случају почетка рата потроше.

          Што се тиче Велике Британије, према званичним подацима, њено учествовање у либијској кампањи коштало је државу око 260 милиона фунти стерлинга. Независни посматрачи сматрају да је тај износ знатно умањен. The Guardian наводи податке према којима се реална цена операције за Уједињено Краљевство креће од 600 милиона фунти до 1,25 милијарди фунти.

          „Узимајући у обзир да они имају „машину за штампање“ новца, питање финансирања операције је реторичко. Ипак, трошкови за нову авантуру биће знатни, али мишљења сам да ако буде донето политичко решење, то неће бити препрека, тим пре што ће републиканци по том питању увек подржати Обаму“ - оценио је члан експертско консултативног савета при ПИР-Центру резервни генерал-пуковник Јевгениј Бужински.

          Превела Ксенија Трајковић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари