RAND: САД ће морати да ангажују две трећине борбених авиона да би имале надмоћ над Кином

ПРЕ ДВЕ ДЕЦЕНИЈЕ БИ ПЕНТАГОНУ ЗА ТО БИЛА ДОВОЉНА – САМО ДВА АВИО-КРИЛА

  • Већ 2010. би Пентагону за то било потребно ангажовање 9-20 авио-крила, што је премашивало могућности САД за формирање ловачких ескадрила. Штавише, тада САД не би могле да обезбеде убацивање у борбу ни тог ни нешто мањег броја летелица јер не би биле у стању да им обезбеде „техничку подршку”
  • Амерички стратешки истраживачки центар тврди да ће – поводом и Тајвана и острва Спратли – ситуација за Пентагон и Вашингтон бити још тежа 2017-те. Зато што Кина своју ратну авијацију „развија невиђеним темпом”

         У СЛУЧАЈУ  да дође до рата између САД и Кине - америчка ратна авијација би морала да у борбе укључи две трећине свих ловачких авиона којима располаже да би Пентагон остварио доминацију над кинеским ратним ваздухопловством – оценила је RAND Corporation.

         Овај амерички стратешки истраживачки центар је своју симулацију ваздушног рата између САД  и Кине везао за два потенцијална сукоба – поводом Тајвана и острва Спратли.

         У јавном делу своје анализе је саопштио да би 1996. године – у конфликту поводом Тајвана - Пентагону дила довољна само два авио-крила за потпуну контролу  ваздушног простора и територије.

         Међутим, већ 2010. би Пентагону за то било потребно ангажовање 9-20 авио-крила, што је премашивало могућности САД за формирање ловачких ескадрила. Штавише, тада САД  не би могле да обезбеде убацивање у борбу ни тог ни нешто мањег броја летелица јер не би биле у стању да им обезбеде „техничку подршку”.

         RAND Corporation је додатно упозорила да САД већ од 2010. нису више у стању да обезбеде своју пуну доминацију над Кином у ваздуху.

         Амерички стратешки центар тврди да ће – поводом и Тајвана и острва – ситуација за Пентагон и Вшингтон бити још тежа 2017-те. Зато што Кина своју ратну авијацију „развија невиђеним темпом”.

         САД – наглашава RAND – има и на број више борбених авиона него Кина, а и савременији су, али се Кина поводом Тајвана и острва Спратли, може послужити геополитичким предностима које Вашинтон нема.

         Амерички стратешки центар свему додаје ово јавно упозорење свом војном и државном врху:

         „САД ће са протеком времена бити све теже да остварују надмоћ у ваздуху над кинеском ратном авијацијом. Поготово у роковима који би били оптимални из угла политике и извођења борбених операција”.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари