National Interest: Пентагон је потценио темпо развоја војне индустрије у Русији и Кини

ГЕНЕРАЛ Џ. ХОЛМС: НАША АВИЈАЦИЈА ЈЕ ПОСТАЛА РАЊИВА

И ЗБОГ РУСКИХ ПВО-ИНОВАЦИЈА

С-400 „Тријумф“

  • Модерни војни авиони треба да могу да уклањају ПВО или неутралишу претњу с њихове стране помоћу средстава за вођење електронске борбе или сајбер напада. Али, амерички авиони - признаје генерал Џејмс Холмс - сада немају такве могућности

        ПЕНТАГОН је потценио темпо развоја војне авио-индустрије у Русији и Кини, зато је сада америчко Ратно ваздухопловство постало рањиво, пише National Interest.

        Након завршетка хладног рата, САД нису претпостављале да ће Русија и Кина моћи тако брзо да представе нове моделе авиона, али су недавни успеси обе земље показали да Американци нису били у праву, пише лист позивајући се на генерал-потпуковника америчког Ратног ваздухопловства Џејмса Холмса.

        Тако је Пентагон донео „преурањену одлуку“ о прекиду производње вишенаменског ловца пете генерације F-22 „Рептор“ и тек је приступио конструисању модернијих ловаца. До сада је произведено 187 F-22, и мала је вероватноћа да ће се САД вратити њиховој производњи - ново покретање производње захтева велика финансијска улагања, напомиње лист.

        Америчко Ратно ваздухопловство је постало рањиво и због руских иновација у области противваздушне одбране, конкретно зенитно-ракетног система С-400 „Тријумф“. Међутим, по Холмсовим речима, превласт у ваздуху у светлу развоја модерних система ПВО више је од вођења ваздушне борбе.

F-22 „Рептор“

        Модерни војни авиони треба да могу да уклањају ПВО или неутралишу претњу с њихове стране помоћу „средстава за вођење електронске борбе или сајбер напада“.

        Амерички авиони сада немају такве могућности, пише NI.

        У САД се тренутно ради на конструисању борбене платформе следеће генерације - новог авиона који ће обједињавати у себи функције ловца и бомбардера - али тај процес иде споро.

        Америчком Ратном ваздухопловству ће нови авион бити потребан до 2030. године, Пентагон до тада вероватно неће моћи да направи нови авион од нуле. По Холмсовим речима, САД желе да добију нову машину што пре, и „не могу себи да приуште још један 20-годишњи програм конструисања“.

        Американци ће, највероватније, морати да користе постојеће F-22 или F-35 као платформу за нове моделе авиона, наводи се у чланку.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари