Индија замолила Русију да дозволи њеним пробним пилотима да испробају ПАК ФА

„ПРОБУ” ЖЕЛИ ПРЕ ДЕЦЕМБАРСКЕ ПОСЕТЕ СВОГ ПРЕМИЈЕРА НАРЕНДРЕ МОДИЈА МОСКВИ

ПАК ФА-Т-50

         ВОЈНИ врх Индије замолио је Министарство одбране Русије да дозволи његовим пробраним пилотима да провере летачке могућности руског ловца пете генерације ПАК ФА, који је познат и као Т-50.

         Са позивањем на своје министарство одбране, индијски лист Economic Times је објавио:

         „Уочи децембарске посете Москви премијера Нарендре Модија, желимо да наши пробни пилоти истестирају могућности ПАК ФА „у небу”. Разматрамо све варијанте сарадње са Русијом у том пројекту – од заједничке производње до куповине 60-65 авиона те класе од Русије. Пре доношења одлуке, желимо да се упознамо са летачким могућностима ПАК ФА и са његовим техничким карактеристикама”.

         Индија жели авионе пете генерације који би имали велике маневарске способности, били готово невидљиви и брзи, а имали и одлике који ће им омогућити да годинама буду у употреби.

         У Њу Делхију не крију да алтернативу Т-50 виде засад само у америчком  F-35. Међутим, Индијци су и игнорисањем америчких понуда последњих месеци показали да су заинтересованији за руски суперавион.

         Москва и Њу Делхи на заједничкој производњи Т-50 раде још од 2007, када су потписали први уговор. У децембру 2010. је Индија рад на пројекту помогла са 295 милиона долара.

         Међутим, Индија је 2012-те донекле прикочила своје учешће у пројекту. Поред осталог је своју прелиминарну поруџбину смањила са 166 на 48 ПАК ФА дводеда и 127 једноседа.

         И у тој варијанти би Индију 127 авиона Т-50 коштало 25 милијарди долара.

         У заједничку производњу ових авиона две земље је требало да уложе по 5,5 милијарди долара. Сада је индијски војни врх склонији да од Русије купује готове авионе. Поред осталог и зато да их што брже добије.

         Индија рачуна да ће директном куповином до прве партије Т-50 доћи најкасније за 36 месеци. А намерава да купи – три ескадриле.

         Њу Делхи намерава да производи и сопствени ловац пете генерације, али признаје да ће му за то бити потребно најмање 10 година.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари