Французи и Британци објавили да ће заједно производити ловац пете генерације

У ТРКУ СЕ УКЉУЧИЛИ КИНЕЗИ И ЈАПАНЦИ, ЧАК И ЈУЖНА КОРЕЈА

У КООПЕРАЦИЈИ СА ИНДОНЕЗИЈОМ

Камерон и Оланд испред модела Future Combat Air System (FCAS)

  • Британска војно-индустријска група BAE Systems, саопштила да ће заједно са француском корпорацијом Dassault Aviation радити на авиону пете генерације Future Combat Air System (FCAS)
  • Војни експерти процењују да ће FCAS Паризу и Лондону гарантовати не само војно-техничку независност од Вашингтона, него у удео у светском тржишту борбених авиона будућности
  • Британски Rolls-Royce заједно са америчким General Electric радио је на алтернативном мотору за помињани F-35, али је Пентагон неочекивано одлучио да се задовољи са само једним мотором за тај авион који производи компнија Pratt & Witney. Французи очито рачунају да би то могао бити мотор за FCAS. А то преполовљује трошкове целог пројекта

        ЗАПАДНА Европа је одлучила да се укључи у трку за једно од најважнијих оружја будућности  - производњу ловца пете генерације.

        Још конкретније: Француска и Велика Британија су објавиле да ће такав авион направити заједничким снагама. Обе за то имају довољно снага, а имају и свака свој интерес да то покушају у тандему.

        Британска војно-индустријска група BAE Systems, објавила је да ће заједно са француском корпорацијом Dassault Aviation радити на авиону пете генерације Future Combat Air System (FCAS).

        За почетне радове издвојиће 120 милиона евра.

        Војни експерти процењују да ће FCAS Паризу и Лондону гарантовати не само војно-техничку независност од Вашингтона, него у удео у светском тржишту борбених авиона будућности.

        Американци свој F-22 Raptor већ користе. Чак и у ударима по позицијама Исламске државе у Ираку и Сирији. Његов главни конкурент - руски ПАК ФА (Т-50) - усред је активне фазе тестирања. Његова серијска производња треба да почне 2016. године.

        Не заостају  ни Кинези са својим своим J-20. Додуше, тај авион многи називају клоном америчког лаког ловца пете генерације F-35 Lightning, тешког F-22 Raptor и руских  летелица Т-50 и МиГ 1.42 који је још далеко од серијске производње. Све у свему, „кинез“ је веома озбиљан конкурент.

IF-X Block I

        Свој ловац пете генерације желе и Јапанци - са Mitsubishi ATD-X Shinshin. Чак и Индонезија која је - заједно са Јужном Корејом - представила пројекат ловца IF-X Block I.

        Dassault Aviation већ производи ловце Rafale које у руској авио-компанији „Сухој“ називају „добрим машинама“.

        У блиској перспективи Rafale ће - први међу европским ловцима - добити радар са активном фазираном антеном, а то ће га сасвим ловцима пете генерације.

         „Француска је потпуно у стању да произведе авион пете генерације - уверен је главни уредник руског часописа „Национални интерес“ Игор Коротченко. - Тиме би Париз продемонстрирао технолошку и војну независност од САД. У време када Вашингтон буквално заврће руке својим савезницима да купују амерички лаки ловац пете генерације F-35 Lightning“.

        Друкчије на ствари гледа други руски стручњак Руслан Пухов: „Има много примера формирања заједничких фирми за производњу наоружања и војне технике, али су све оне потом умирале. Немци и Французи су хтели да заједно напрабе основни европски тенк. Међутим, уместо њега су се појавили - фрацуски Леклерк и немачки Леопард“.

        У случају FCAS, можда се више ради о политичкој него о технолошкој алијанси. Париз нема довољно новца. Амерички F-22 коштао је, примера ради, 74 милијарде долара. Перспективу има сарадња ради поделе трошкова.

        Поготово што британски Rolls-Royce заједно са америчким General Electric већ ради на алтернативном мотору за помињани F-35, а Пентагон је неочекивано одлучио да се задовољи са само једним мотором за тај авион који производи компнија Pratt & Witney.

        Французи очито рачунају да би то могао бити мотор за FCAS. А то преполовљује трошкове целог пројекта.

        Цена једног Raptor колеба се око 140 милиона долара, а ни руски Т-50 неће бити много јефтинији.  Индија планира да купује Т-50 по 100 милиона долара за „комад“.

        По америчким прогнозама, тржиште лаких ловаца пете генерације биће 2,5 хиљаде летелица, а то пројекат FCAS чини економски перспективним.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари