Америка Украјинској армији селективно и привремено ускраћује сателитске податке
НАВОДНО ЗАБРАНИЛА БРИТАНЦИМА ДА ИХ ПРЕДАЈУ КИЈЕВУ, АЛИ НИЈЕ ДРУГИМ НАТО-ЗЕМЉАМА
Сателитска мрежа Илона Маска Starlink
функционише и у корист Украјине
* Московски војни експерт Дмитриј КОРЊЕВ: САД досад предавале огромне количине информација Украјини. Ради се о подацима визуелног извиђања добијених земаљским, ваздушним и морским радио-техничким средствима, укљућујући дронове. Неке од тих информација су Украјини преношене безмало у реалном времену. Изузетно су биле драгоцене за извођење удара не само ракетним системима HIMARS
* Војни експерт Алексеј ЛОНКОВ: У суштини, Украјина би могла да изгуби све податке о објектима у дубини Русији: о командним местима, центрима везе, складиштима горива и мазива. Али, САД нису престале да их преносе такве податке својим партнерима. На пример, обавештајном савезу Пет очију, који поред Сједињених Држава, укључује Велику Британију, Канаду, Аустралију и Нови Зеланд. Нисам сигуран да су им Американци заиста забранили да предају информације Кијеву
* Војни аналитичар Василиј КАШИН: The New York Times је објавио да су на територији Украјине и специјалисти из Сједињених Држава којима је задатак да обрађују обавештајне податке и да омогућују, поред осталог, планирање напада дронова у дубини Русије. Амерички саветници су такође у Служби безбедности Украјине и, вероватно, у украјинској војној обавештајној служби
___________________________________________________________
ДИРЕКТОР Централне обавештајне агенције (ЦИА) Џон Ретклиф потврдио је да су САД одлучиле да на неко време обуставе предају Украјини обавештајних података.
САД су обуставиле испоруку оружја и обавештајних података Украјини после окршаја који су Доналд Трамп и Џеј Ди Венс имали са Владимиром Зеленским у Овалном кабинету Беле куће.
Телеканал Fox News, цитирајући Ретклифа, објавио је да ће се ограничавање тицати целе територије Русије са изузетком зоне Специјалне војне операције.
Руски војни експерти не искључују да ће Оружане снаге Украјине покушати да дођу до америчких обавештајних података у другим земљама НАТО-а.
Западни медији су пренели да су САД забраниле Великој Британији да снабдева Украјину америчким тајним информацијама.
Московски војни експерт Дмитриј Корњев наводи да су САД досад предавале огромне количине информација Украјини. Према његовим речима, ради се о подацима визуелног извиђања добијених земаљским, ваздушним и морским радио-техничким средствима, укљућујући дронове.
- Неке од тих информација су Украјини преношене безмало у реалном времену. Изузетно су биле драгоцене за извођење удара не само ракетним системима HIMARS.
Корњев наводи да је могуће да се под забраном нашао и приступ сервисним подацима из глобалног система позиционирања ГПС:
„Ако су САД забраниле и преношење тих информација Оружаним снагама Украјине, онда оне има веома озбиљне проблеме. Нејасно је како ће уопште изведити било какве далекометне ударе“.
Војни експерт Алексеј Леонков додаје:
- У суштини, Украјина би могла да изгуби свее податке о објектима у дубини Русији: о командним местима, центрима везе, складиштима горива и мазива.
Леонков посебно указује: „САД су можда престале да деле обавештајне податке са Украјином, али нису престале да их преносе својим партнерима. На пример, обавештајном савезу Пет очију, који поред Сједињених Држава, укључује Велику Британију, Канаду, Аустралију и Нови Зеланд. И, нисам сигуран да су им Американци заиста забранили да предају информације Кијеву“.
Војни аналитичар Василиј Кашин наводи да је The New York Times објавио да су на територији Украјине и специјалисти из Сједињених Држава којима је задатак да обрађују обавештајне податке и да омогућују, поред осталог, планирање напада дронова у дубини Русије.
Кашин напимиње да су амерички саветници такође присутни у Служби безбедности Украјине и, вероватно, у украјинској војној обавештајној служби:
„Сједињене Државе не само да прослеђују информације Кијеву, већ и користе ту земљу за обављање обавештајних задатака против Русије. Вашингтон користи породичне везе између Украјинаца и Руса, као и присуство у бившој совјетској републици бројног особља са знањем руског језика и културе“.
Кашин подсећа и да амерички свемирски системи надгледају аеродроме на којима се налази руска стратешка авијација. Изводе и електронско извиђање и патролирање дуж граница Руске Федерације:
„Без информација из САД и Британије, непријатељ ће почети да пропушта наше ударе. Са њима је непријатељ могао да види концентрацију наших снага, да туче по дубини Русију ида благовремено одговара на нападе наших снага“.