Aмерички противтенковски систем BGM-71 ТOW није у стању да уништи руски тенк Т-14 „Армата“

УТИЦАЈНИ THE NATIONAL INTEREST ТВРДИ ДА TOW ИМА НЕКЕ ШАНСЕ,

АЛИ НЕ ВЕЛИКЕ, У НАПАДУ ОДОЗГО

BGM-71 ТOW

  • TOW-2A може да погађа циљеве на растојању до 3.750 метара, брзина ракете износи 180 метара у секунду. Ракете TOW-2B нападају оклопна возила одозго, где је оклоп најтањи. Бојева глава TOW-2B је „ударно језгро“ и састоји се од два пројектила који сукцесивно делују
  • „Армата“ је опремљена модерним систем за активну заштиту „Афганит“, који може како да физички уништава циљеве, тако и да их онеспособљава. Радио-оптички радар „Афганита“ састоји се од четири активне фазне антенске решетке које упозоравају на приближавање пројектила. Систем за електронску борбу помера путању ракета - помоћу блокирања ласера и радара и помоћу димне завесе
  • „Армата“ има и динамичку заштиту „Малахит“ с модуларним системом „Реликт“, који, како се претпоставља, може лако да уклања ракете тандемског типа. Ако ракета ипак стигне до оклопа Т-14 - TOW-2A вероватно не би наштетио машини, док би TOW-2B могао да наштети тенку само одозго, али би посада и тада остала жива

        АМЕРИЧКИ лист The National Interest моделирао је хипотетички напад америчког тешког противтенковског ракетног система BGM-71 ТOW на најновији руски тенк Т-14 „Армата“. 

        Две модерне верзије америчког противтенковског ракетног система - TOW-2A и TOW-2B - направљене су 1980-тих година. TOW-2A користи ракете с бојевом главом тандемског типа - са главним и помоћним пројектилом.

        Кад ракета погоди мету, прво делује помоћни пројектил и ствара кумулативни млаз, што активира динамичку заштиту тенка. Тако главни пројектил који иде одмах иза несметано пролази заштиту и пробија хомогени оклоп тенка.

        TOW-2A може да погађа циљеве на растојању до 3.750 метара, брзина ракете износи 180 метара у секунду. Ракете TOW-2B нападају оклопна возила одозго, где је оклоп најтањи. Бојева глава TOW-2B је „ударно језгро“ и састоји се од два пројектила који сукцесивно делују, пише лист.

        У TOW-2A је углавном уграђен систем навођења са преносом команди преко каблова. То противтенковски ракетни систем чини релативно заштићеним од различитих средстава за електронску борбу, али захтева сталног оператера који управља целим летом пројектила док не стигне до мете. Осим тога, оператеру могу да засметају најбаналније ствари, на пример, дим.

Т-14 „Армата“

        TOW-2B има систем за навођење без каблова, али је осетљивији на електронску борбу, наводи се у чланку. 

        Што се тиче тенка „Армата“, он је опремљен модерним систем за активну заштиту „Афганит“, који може како да физички уништава циљеве, тако и да их онеспособљава. Радио-оптички радар „Афганита“ састоји се од четири активне фазне антенске решетке које упозоравају на приближавање пројектила.

        Систем за електронску борбу помера путању ракета - помоћу блокирања ласера и радара и помоћу димне завесе. Осим тога, „Армата“ има динамичку заштиту „Малахит“ с модуларним системом „Реликт“, који, како се претпоставља, може лако да уклања ракете тандемског типа. Ако ракета ипак стигне до оклопа Т-14 - TOW-2A вероватно не би наштетио машини, док би TOW-2B могао да наштети тенку само одозго, истиче NI.

        С обзиром на све карактеристике вишеструке заштите руског тенка, мало је вероватно да би ракета америчког противтенковског ракетног система уопште стигла до „Армате“.

        Предност TOW-2A је систем навођења, за који су тенку, да би се одбранио, потребни ефикасни радари и професионализам посаде, која ће брзо склонити машину од ватре премештањем на друго место. Међутим, амерички пројектили ће тешко изаћи на крај с „Арматиним“ системом за уништавање ракета и тешко ће моћи да пробију чеони оклоп.

        Што се тиче TOW-2B, тај систем има више шанси да пробије „Арматин“ оклоп ударом одозго, наглашава NI.

        „Било како било, врло је вероватно да ако пројектил погоди куполу Т-14 и лиши машину офанзивног потенцијала, капсула са посадом и у том случају може да избегне оштећење“ - резимира утицајни амерички лист.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари