Трамп потписао закон који фактички истерује кинеске компаније са берзи САД

ПОМПЕО ОБЈАВИО СТАВЉАЊЕ ПОД САНКЦИЈЕ ЈОШ 59 КИНЕСКИХ ФИРМИ И УСТАНОВА

* Законом се тражи да амерички регулатори добију приступ кинеским ревизорским извештајима, а Пекинг је, очекивано, против. Као и против  захтева да стране (кинеске) компаније подносе извештаје америчким регулаторима

* Државни секретар САД открио да се санкције односе и на 25 бродоградилишних и истраживачких института и устврдио да је 19 „кинеских субјеката“  укључено у крађу америчких пословних тајни за развој војно-индустријског комплекса НР Кине“. Па устврдио: „Крајњи циљ Кине је да надмаши могућности других земаља за које сматрају да су јој конкуренти, посебно Сједињених Држава“  

* Кинеска комунистичка партија, рекао је, „меша се у истрагу СЗО“ и „промовише вакцине за које не постоје важни подаци о безбедности и ефикасности због потпуног непоштовања принципа транспарентности и одговорности у вези са критичним испитивањима“. Све то, нагласио је Помпео, „угрожава грађане Кине и целог света“

_________________________________________________________

       ДОНАЛД Трамп није умео – ни са свом влашћу председника САД у рукама – да спречи да га на изборима покраду као `последњег јадника`. Али, зато ту моћ ударнички користи за атаковање Кине и њене економске и сваке друге моћи.

       Управо је потписао Закон о одговорности страних компанија који ограничава пласман акција кинеских компанија на америчким берзама.

       Закон предвиђа да страни бизнис, који жели на америчке берзе, мора да подноси финансијске извештаје америчким регулаторима.

       Такође: да ће компанија, која у року од три године не буде могла да испуни захтеве америчке ревизије, изгубити приступ берзи.

       Стране компаније су одсад дужне – а ово је уперено пре свега према кинеским -  да обавесте америчку владу о постојању државне контроле над собом.

       Кинеско регулаторно тело за хартије од вредности објавило је почетком децембра – док је овај амерички закон био у фази усвајања - да га Пекинг закон сматра дискриминаторним. Јер, има за циљ онемогућавање пласмана акција кинеских компанија на америчким берзама.

       Процењује се да ће неке кинеске фирме саме напустити америчко тржиште акција.

       Законом се тражи да амерички регулатори добију приступ кинеским ревизорским извештајима, а Пекинг је, очекивано, против. Као и против  захтева да стране (кинеске) компаније подносе извештаје америчким регулаторима.

       Од кинеских компанија САД досад нису тражиле да следе америчке прописе да би имале право да доступа америчким берзама.

       Нови закон ће доводити до забране пласмана акција кинеских компанија на америчким тржиштима.

       Пре него што је Трамп потписао закон, државни секретар САД, Мајк Помпео, оптужио је Кину да „шири дезинформације“ о коронавирусу и да подрива америчку борбу против илегалне трговине нуклеарним производима.

       Кинеска комунистичка партија, рекао је, „меша се у истрагу СЗО“ и „промовише вакцине за које не постоје важни подаци о безбедности и ефикасности због потпуног непоштовања принципа транспарентности и одговорности у вези са критичним испитивањима“. Све то, нагласио је Помпео, „угрожава грађане Кине и целог света“.

       Он је уверен да ће победу над коронавирусом извојевати „Сједињене Државе и друге слободне земље попут Немачке и Велике Британије“, а не Кина.

       Помпео је устврдио и да Кина „штети америчким интересима и подрива суверенитет америчких савезника и партнера“ и да је то разлог што САД стављају још 59 кинеских компанија и организација на своју „листу за контролу извоза“.

       Навео је да четири од тих фирми и организација крше људска права у Кини обезбеђујући својој власти средства за ДНК тестирање или високотехнолошку опрему за надзор“.

       Додао је да је 19 тих „кинеских субјеката“  укључено у крађу америчких пословних тајни за развој војно-индустријског комплекса НР Кине“.

       Помпео тврди: „Крајњи циљ Кине је да надмаши могућности других земаља за које сматрају да су јој конкуренти, посебно Сједињених Држава“.

       Санкције се односе и на 25 бродоградилишних и истраживачких института повезаних са Кинеском државном бродоградилишном корпорацијом, а још шест наводно изводи истраживања и обезбеђује производњу за кинеску морнарицу“.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари