Трамп због Русије лишио Турску и Индију права на бесцарински извоз у САД
И ЈЕДНУ И ДРУГУ ЕКОНОМСКИ КАЖЊАВА ЗБОГ КУПОВИНЕ МОДЕРНОГ РУСКОГ НАОРУЖАЊА
* За прошлу годину комплетних података још нема, али је Индија 2017-те у САД без царина извезла робе за 5,6 милијарди долара, а Турска – 1,66 милијарди $
* Трамповој одлуци нретходило је упозорење портпарола Пентагона Ерика Пахона да ће се Турска суочити са „значајним последицама у сарадњи са САД“ због куповине руских зенитних ракетних система С-400
____________________________________________________________________________
ДОНАЛД Трамп обавестио је Конгрес САД да Турску и Индију лишава трговинских олакшица у оквирима Генералног система преференцијала САД, саопштила је прес-служба Беле куће.
Чим ова одлука ступи на снагу, турска роба за коју су досад важиле повластице, при увозу у САД биће царињена „под стандардним условима“.
Исто важи и за индијску робу.
У августу 2018-те Трамп је одобрио подизање царина на турски челик и алуминијум. Тада је у Вашингтону било објављено да ће уследити „преиспитивање трговинских олакшица за Турску“.
Анкара је тада поручила Вашингтону да своје циљеве неће постићи „притиском помоћу санкција“.
Председник САД је објаснио да је Турска 40 година имала америчке преференцијале, а да јој они више нису потребни јер се за то време економски развила и ојачала.
За Индију је навео да није могла да да гаранције да ће америчка роба имати `једнак гарантовани доступ њеном тржишту“.
За прошлу годину комплетних података још нема, али је Индија 2017-те у САД без царина извезла робе за 5,6 милијарди долара, а Турска – 1,66 милијарди $.
И у случају Индије оваква казна је уследила због војне сарадње Њу Делхија са Русијом.
Индија такође купује руске ракетне системе и авионе, а управо је започела своју производњу аутомата „калашњиков“.
Трамповој одлуци нретходило је упозорење портпарола Пентагона Ерика Пахона да ће се Турска суочити са „значајним последицама у сарадњи са САД“ због куповине руских зенитних ракетних система С-400.
Пахон је у овом контексту био директан:
„Свесни смо да Турска жели да ојача своју ПВО, али ће куповина С-400 за њу имати тешке последице у односима са Сједињеним Државама. Ми радимо на томе да Турској помогнемо да нађе оптималне варијанте за своје одбрамбене потребе, али је поново упозоравамо на размере последица због куповине руских С-400“.
Додао је да САД Анкару поново подсећају на неопходност „очувања оперативне компатибилности војних система у оквирима НАТО“.
Прошле недеље је Анкара одбила предлог САД да јој – у замену за одрицање од С-400 – један свој зенитни ракетни систем Patriot испоручи до краја 2019-те.
Турска очекује да јој Русија С-400 испоручи у јулу 2019-те.