Андропов тврдио да је „козачког порекла“, а био је и по мајци и по оцу - Јевреј
МАЈКА МУ ЈЕ БИЛА ФИНКИЊА ПО ОЦУ, А ЈЕВРЕЈКА ПО МАЈЦИ, А ОТАЦ - ВЕЛВ ЛИБЕРМАН - ЈЕВРЕЈ
- Мајка му 1921. удала по други пут за Грка са презименом Андропуло...
БИВШИ моћни шеф КГБ и генерални секретар ЦК КПСС Јуриј Андропов брижљиво је скривао своје национално порекло.
Испоставило се: не случајно.
Деценијама је у оптицају вило више верзија - откуд је потекао и шта је по националности. Неке од њих је сам `производио` да би `запетљао трагове`.
Најчешће је ипак тврдио да су му родитељи козачког порекла, „са Дона“.
Међутим, истраживачи су последњих година поуздано утврдили да он и његови родитељи немају никакве везе ни са Козацима ни са Доном.
Утврђено је, наиме, да му је мајка - Јевгенија Карловна - била Јеврејка и да јој је презиме било Фајнштејн. Тачније, отац јој је био Финац, а мајка Јеврејка.
Отац му је такође био Јеврејин - Велв Либерман. Умро је 1921-ве, а његова мајка се убрзо потом удала по други пут. За Грка са презименом Андропуло.
Очухово презиме је преузео и будући совјетски лидер. Једино га је донекле русификовао, претворивши га у - Андропов.
Неки руски историчари сматрају да се презиме „Андропов“ у његовом случају може сматрати неком врстом псеудонима.
Указују да је - да је то пожелео - имао пуно право да „тражи и добије израелско држављанство“.