Фрадков: Појачавање конфронтације између Русије и САД било би опасно за цео свет

РИСИ: ВАШИНГТОНСКИ СИРИЈСКИ ГАМБИТ ЈЕ УСМЕРЕН НА ПОДРИВАЊЕ МЕЂУНАРОДНОГ ПРАВА

  • Неки експерти називају Трампова дејства покушајем да се одигра гамбит у политичкој шаховској игри са Русијом на Блиском Истоку. Али, последице те „шаховске партије” иду далеко изван оквира блискоисточног чвора проблема. Зато се и председник Кине, Си Ђинпинг, који је у САД у званичној посети, нашао у улози истовремено и сведока и таоца вашингтонског гамбита
  • Директор РИСИ (Руског института за стратешка истраживања) Михаил ФРАДКОВ: „Ово није ситуација у којој треба играти на подизање улога. Свако непромишњено деловање може довести до ескалације конфликта и губитка контроле над развојем догађаја. То је веома опасан и крајње непожељан сценарио. Ако је тај сценарио нечији циљ – онда је то у ствари демонстрација потпуног несхватања, а можда и агресивног игнорисања онога што се реално дешава око Сирије и на Блиском истоку у целини. Сада треба деловати максимално одговорно”

          СТИЧЕ се утисак да је Трампова одлука о удару по војној бази у  Сирији резултат и пренапетости до које је дошло у администрацији Беле куће услед таласа критика на рачун новог предсеника САД који не престаје, скептицизма према њему, а често и отворено охоло-багателишућег тона са стране широког круга политичара и експерата. Како унутар Сједињених Држава, тако и изван њих.

          Могуће је – наглашава се даље у коментару Руског института за стратешка истраживања (РИСИ) - да је Трамп желео да продемонстрира одлучност и  силу.

          Неки експерти називају Трампова дејства покушајем да се одигра гамбит у политичкој шаховској игри са Русијом на Блиском Истоку. Међутим, последице те „шаховске партије” иду далеко изван оквира блискоисточног чвора проблема.

          Зато се и председник Кине, Си Ђинпинг, који је у САД у званичној посети, нашао у улози истовремено и сведока и таоца вашингтонског гамбита.

          Укупни контекст последњих догађања сведочи да је одлука (о нападу на Сирију) била донета у журби, што значи да није могла да буде ослобођена од емотивности.

          „Партија” за коју се одлучио Вашингтон може имати непредвидљиве последице и за саме Сједињене Државе јер је суштински срачуната на подривање норми међународног права и принципа за осујећивање великих војних конфликата створених после Дргог светског рата.

          Директор РИСИ, Михаил Фрадков, коментаришући данашње догађаје, рекао је:

          „Ово није ситуација у којој треба играти на подизање улога. Свако непромишњено деловање може довести до ескалације конфликта и губитка контроле над развојем догађаја. То је веома опасан и крајње непожељан сценарио. Ако је тај сценарио нечији циљ – онда је то у ствари демонстрација потпуног несхватања, а можда и агресивног игнорисања онога што се реално дешава око Сирије и на Блиском истоку у целини. Сада треба деловати максимално одговорно. Треба избегавати жртве и распаљивање међународне напетости. Ни у ком случају се не сме дозволити појачавање конфронтације између Русије и САД јер би то било опасно за цео свет”.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари