The Nation: Сједињене Државе немају право да своју оружану силу сматрају најмоћнијом у свету

„А ОСЛОБАЂАЊЕ ИРАЧКОГ НАРОДА ЈЕ ДОВЕЛО ДО СМРТИ ОГРОМНОГ БРОЈА ЊЕГОВИХ ПРИПАДНИКА“

  • Ник ТЕРС: „Између Бушове и Обамине изјаве да имамо најмоћнију ратну машинерију у историји, САД су учествовале у девет конфликата. А резултат је: нула победа, два пораза, седам „нерешених резултата“. Ето тако“
  • Амерички пуковник и професор историје Ендрју БАСЕВИЧ: „Ми смо показали да нисмо у стању да упадима у друге земље остваримо политичке циљеве на убедљив начин и прихватљивим средствима. Ми смо у стању да убијамо људе и да разарамо, али не и да остваримо постављене политичке циљеве. Ирак је један од упечатљивих примера за то“

        ОРУЖАНЕ снаге Сједињених Држава способне су за „убијају и разарају“, али не и да достижу политичке циљеве и зато се не могу сматрати најбољим у свету - оценио је The Nation.

        Исти лист подсећа је је Барак Обама ов године - док се посланицом обраћао Конгресу САД - оружану силу своје земље назвао „најмоћнијом ратном машинеријом у целој историји“.

        Исто је 2001-ве изговорио тадашњи председник САД Џорџ Буш-млађи.

        Међутим, аутор текста у The Nation - Ник Терс - друкчије „подвлачи црту“:

        „Између Бушове и Обамине изјаве, Сједињене Државе су учествовале у девет конфликата. А ево какав је рекорд поставила најмоћнија ратна машинерија у историји: нула победа, два пораза, седам ,нерешених резултата’. Ето тако“.

        Терс се осврнуо на податке које је објавила америчка Команда специјалних операција (SOCOM) о конфликтима током протеклог века са учешћем САД. Оценио је да та анализа изазива малодушност јер се испоставило да многи од конфликта, односно њихових исхода, завршавају у „сивој зони између мира и рата“.

        Још су убиственији закључци до којих је поводом анализе SOCOM дошао амерички пуковник и професор историје Ендрју Басевич. Имајући у виду и тврдњу Хилари Клинтон да САД имају „највеличанственије оружане снаге“, упозорио:

        „И она и остали прећуткују резултате америчких инвазија. Јер, ми смо показали да нисмо у стању да упадима у друге земље остваримо политичке циљеве на убедљив начин и прихватљивим средствима. Ово је већ утврђена чињеница. Ми смо у стању да убијамо људе и да разарамо, али не и да остваримо постављене политичке циљеве. Ирак је један од упечатљивих примера за то.“

        Басевич наводи да је 2003-ће тадашњи министар одбране САД, Доналд Рамсфелд, тврдио да Вашингтон жели да у Ираку (поред осталог) уништи оружје за масовно уништавање, заштити америчке грађане и да „ослободи ирачки народ“. Па подвлачи:

        „Оружје за масовно уништавање није уништено напросто зато - што га није ни било, а ослобађање ирачког народа је довело до смрти огромног броја његових припадника. „Заштита америчких грађана“ за резултат има то да су Американци данас рањивији пред претњом тероризма него што су били пре терористичких аката од 11-ог септембра“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари