Бивши аналитичар CIA хвали Трампов однос према Русији и његово одустајање од глобалне доминације
ПРЕДСЕДНИЧКИ КАННИДАТ РЕПУБЛИКАНАЦА ОБЕЋАО СУНАРОДНИЦИМА 4 ОДСТО ЕКОНОМСКОГ РАСТА
- Посебно је обећао смањење пореза за корпорације и домаћинства средње класе, као и поновне преговоре о међународним трговинским споразумима. Почевши од Споразума о слободној трговини у Северној Америци (NAFTA) који је, како је рекао, „катастрофалан“ за Сједињене Државе“
- Републикански кандидат је исмевао преговараче Обамине администрације и обећао да ће он, ако уђе у Белу кућу, запослити "компетентне људе"
- Бивши утицајни аналитичар CIA – Џорџ Дејвид БЕНКС – оценио да је Трампова намера да коригује спољну политику САД и да одустане од глобалне доминације „потпуно у складу са реалним стањем ствари“. Навео је да се током последњих 15 година удео САД у светској производњи смањио са 28 на 17 одсто, да је њихов трговински дефицит порастао са 360 на 500 милијарди долара, да се економски раст смањио са 3 на 2 одсто, а да је државни дуг достигао безмало 100 одсто националног БДП
ДОНАЛД Трамп је данас представио ружичасту слику економског опоравка који чека САД ако он дође у Белу кућу, обећавши стопу раста од 4,0 одсто годишње и оптужујући своју демократску ривалку Хилари Клинтон да су јој циљ само социјална давања.
"Време је да почнете да гледате велику слику. Зато мислим да је време да се постави национални циљ економског раста од 4,0 одсто. Моји драги економисти не желе да то кажем, али ја чак мислим да можемо и боље од тога", рекао је пред бизнисменима Економског клуба Њујорка.
Да би се постигао тај циљ, који је око два пута већи од годишњег раста у САД од 2010. године, републикански кандидат је обећао да ће, ако у новембру победи Хилари Клинтон, применити коктел мера које би, по њему, многа предузећа и милионе радних места вратили из иностранства у Сједињене Америчке Државе.
Посебно је обећао смањење пореза за корпорације и домаћинства средње класе, као и поновне преговоре о међународним трговинским споразумима. Почевши од Споразума о слободној трговини у Северној Америци (NAFTA) који је, како је рекао, „катастрофалан“ за Сједињене Државе“.
Републикански кандидат је исмевао преговараче Обамине администрације и обећао да ће он, ако уђе у Белу кућу, запослити "компетентне људе".
Све те мере треба да, по његовим речима, донесу раст од 3,5 одсто у просеку у наредних 10 година.
Када је Џеб Буш, Трампов неуспешни ривал за републиканског кандидата, такође помињао стопу раста од 4,0 одсто, многи економисти су то оценили као дугорочно нереално.
Трамп је такодје оптужио Хилари Клинтон за "песимизам" и тврдио да би с њом на власти САД "потонуле у будућност ниског раста, пада прихода и смањења напредовања".
"Све што она нуди су социјална давања", сматра он.
Трампова намера да не разбацује државни новац на глобалну доминацију наилази на одобравање и тамо где се мање очекивало.
Бивши утицајни аналитичар CIA – Џорџ Дејвид Бенкс – оценио је да је Трампова намера да коригује спољну политику САД и да одустане од глобалне доминације „потпуно у складу са реалним стањем ствари“. Нагласивши да је Трамп у праву, Бенкс је навео да се током последњих 15 година удео САД у светској производњи смањио са 28 на безмало 17 одсто, да је њихов трговински дефицит порастао са 360 на 500 милијарди долара, да се економски раст смањио са 3 на 2 одсто, а да је државни дуг достигао безмало 100 одсто националног БДП.
Бенкс је посебно упозорио: „Време је да признамо да покушаји насилног увођења демократије западног типа у друштвима која је одбацују, или за њу нису спремна, бескорисни и да доводе до расипања унутрашњих ресурса САД и бесмислених жртава великог броја Американаца и страних грађана“.
Бивши аналитичар CIA сматра и да Трамп стратешки добро процењује ствари кад нуди Русији партнерске односе. Бенкс је уверен да је Трампу Русија потребна као противтежа све већој доминацији кине у Азији.
(Бета – Факти)