Der Spiegel: Под санкцијама, Русија од агро-извоза више зарађује него од продаје оружја
„САН МОСКВЕ ЈЕ ДА КОНФРОНТАЦИЈА СА ЗАПАДОМ РУСИЈУ УЧИНИ ЈАЧОМ НЕГО ШТО ЈЕ БИЛА ДОСАД“
- Бенџамин БИДЕР: Русија је од 1992. године изгубила око 35 милиона хектара њива, што је готово једнако површини Немачке. Међутим, та тенденција је прекинута 2014. године. У последње време удео пољопривреде у економији земље је порастао, док је у другим земљама присутна супротна тенденција
- Руска пољопривреда расте јер од јесени 2014. године - захваљујући западним санкцијама и контрасанкцијама Москве - руски пољопривредници практично немају конкуренцију на домаћем тржишту. Према подацима Der Spiegel, удео увозних сирева у земљи се за годину дана смањио са 48 одсто на 2 одсто, а свињетине - са 18 одсто на девет одсто
У РУСИЈИ је почео аграрни бум, пише утицајни немачки лист Der Spiegel.
И одмах указује: Русија је прошле године по први пут зарадила од извоза пољопривредних производа више него од продаје оружја.
Откад је Владимир Путин увео ембарго на увоз западних намирница, у Русији се нашло немало оних који су оставили своје професије и постали пољопривредници.
„То је сан Москве - да конфронтација са Западом учини Русију јачом него што је била пре“ - сматра аутор чланка Бенџамин Бидер.
Како истиче овај новинар, готово четврт века после распада Совјетског Савеза пољопривредна газдинства у земљи су била запуштена. Олигарси и инвеститори су заобилазили слаби аграрни сектор, и Русија је од 1992. године изгубила око 35 милиона хектара њива, што је готово једнако површини Немачке, наставља аутор.
Међутим, та тенденција је прекинута 2014. године.
У последње време удео пољопривреде у економији земље је порастао, док је у другим земљама присутна супротна тенденција, пише Der Spiegel.
При том је, по Бидеровим речима, за сада нејасно да ли ће такви проблематични сектори, као што је млечна индустрија, постати конкурентнији у дугорочној перспективи. Руска аграрна индустрија је за сада највећи успех постигла у областима које су још раније правиле производе не само за унутрашњу потрошњу, већ и за извоз на страна тржишта.
Главна покретачка снага у развоју руске пољопривреде нису мали пољопривредници, већ велики концерни, који захтевају велике инвестиције и који развијају своје области аграрне индустрије већ прилично дуго.
На пример, у производњи жита позитивне тенденције приметне су још од 2000. године, а 2015. године Русија је произвела више пшенице од САД, напомиње магазин.
Осим тога, пад курса рубље учинио је руску робу конкурентнијом на светском тржишту. А од јесени 2014. године руски пољопривредници практично немају конкуренцију на домаћем тржишту.
Према подацима Der Spiegel, удео увозних сирева у земљи се за годину дана смањио са 48 одсто на 2 одсто, а свињетине - са 18 одсто на девет одсто.
Као посебно проблематичну сферу за Русију немачки новинар наводи млечну индустрију. По мишљењу стручњака, руским произвођачима млека ће бити потребно 8-10 година да постану конкурентни на светском нивоу. Међутим, развој ове гране је успорен јер нико не може са сигурношћу да каже колико ће трајати санкције, наводи Der Spiegel. Јер, уколико Кремљ укине ембарго, унутрашња производња ће се наћи под притиском стране конкуренције.