ГОРБАЧОВ: Са Кримом бих урадио исто што и Путин јер је већина хтела да се прикључи Русији
РЕКАО ДА ЖАЛИ ШТО ЈЕ НЕСТАО СССР – ЗЕМЉА СА ОГРОМНИМ МОГУЋНОСТИМА И РЕСУРСИМА
Михаил Горгачов
- Михаил Горбачов у интервјуу Sunday Times посебно указао да је Вашингтон изгубио поверење које је у време његове перестројке било створено у односима између Русије и САД: „Тада су Американци испод стола трљали руке од радости. Мислили су: „Ми смо победници, ми смо добили хладни рат, а требало је – уместо тога – да признају огромну улогу коју смо ми имали у окончавању тог рата. Али, не, они су помислили: „Сада смо ми господари света“
У СИТУАЦИЈИ са Кримом, чија је огромна већина пожежела да се прикључи Русији, и ја бих урадио оно исто што је учинио Владимир Путина – открио је Михаил Горгачов.
У интевјуу британском листу Sunday Times, први и последњи председник СССР објаснио је:
„Увек сам подржавао право народа да слободно изразе своју вољу, а већи део Крима пожелео је да се уједин са Русијом“.
Sunday Times је ово са своје стране оценио овако: #Позиција Горбачова је много сазвучнија са Путиновом (поводом Крима) него што би многи његови поштоваоци на Западу желели да чују“.
Горбачову је било постављено и директно питање: да ли бисте у ситуацији са кримом посегнули за истим сценаријом као Путин? А он је узвратио:
„Ја то не бих учинио само зато што би СССР, да сам ја остао на власти, и даље постојао, па би Крим био његов саставни део“.
Горбачов је посебно указао да је Вашингтон изгубио поверење које је у време његове перестројке било створено у односима између Русије и САД:
„Тада су Американци испод стола трљали руке од радости. Мислили су: „Ми смо победници, ми смо добили хладни рат, а требало је – уместо тога – да признају огромну улогу коју смо ми имали у окончавању тог рата. Али, не, они су помислили: „Сада смо ми господари света“.
У наставку је нагласио: „Они нису били искрено заинтересовани да помогну Русији да постане стабилна и јака демократија. Они су сматрали да су је смањили територијално. Управо у том процесу су раскрчмили поверење које смо били створили“.
Горбачов је поновио: да је он тежио реформисању, а не ликвидацији СССР. Па подвукао:
Жао ми је што је нестала велика земља са огромним могућностима и ресурсима“.
Sunday Times је овоме додао: да Горбачова на Западу – а и многи у Русији – највише цене због заслуга за распад Совјетског Савеза.