За светску шаховску круну бориће се Рус који са поносом носи мајицу са Путиновим ликом
СЕРГЕЈ КАРЈАКИН ЈЕ ИГРАО И ЗА УКРАЈИНУ, АЛИ ЈЕ УЗЕО ПАСОШ РУСИЈЕ ПРЕ ПРИСАЈЕДИЊЕЊА КРИМА
Сергеј Карјакин
- Победио је на турниру 8 велемајстора на којем су веће шансе даване Индијцу Вишванатану Ананду. Јерменину Левону Ароњану и Американцу Фабиану Каруани и стекао право да изазове светског правака - Норвежанина Магнуса Карлсена
- Руси у Карјакина полажу велике наде јер је шах њихова „национална дисциплина“. Титулу светског шаховског првака су руски и совјетски велемајстори држали од 1927. године наредних 80 година уз две кратке паузе од укупно пет година. А након што је 2008. године, Владимир Крамник изгубио од Ананда, Русија није само изгубила велику шаховску круну - током протеклих осам година ни једног Руса није било чак ни међу званичним изазивачима
- Карјакин је ушао у Гинисову књигу рекорда као најмлађи велемајстор у историји - ову титулу је добио када је имао 12 година и 211 дана. Карлсен је исту титулу добио са 13 година 4 месеца и 27 дана
- О присаједињењеу Крима РФ Карјакин каже: „Свих својих 19 година, пре него што сам се преселио у Русију, проживео на Криму. Увек сам се осећао као Рус. Фактички не знам да говорим украјински, сви моји пријатељи говоре руски“
- Још је додао: „Могу да кажем да не познајем ниједног човека који би на Криму гласао против присаједињења. Ја сам са обе руке ЗА. Често одлазим на Крим и сви моји пријатељи и познаници - тамо су веома срећни“. Наравно, после оваквих изјава Карјакин је у Украјини постао „издајник“ и „непријатељ народа“
ИЗАЗИВАЧ за титулу светског шампиона у шаху постао је Сергеј Карјакин, бивши Украјинац по пасошу, који подржава Путина и присаједињење Крима Русији.
У новембру 2016. године у Њујорк ће Карјакин одиграти меч против актуелног светског шампиона Норвежанина Магнуса Карлсена.
За обожаваоце шаховске игре у Русији 28. марта 2016. године догодио се прави празник. По први пут у последњих 8 година, руски шахиста је постао званични изазивач за титулу светског шаховског шампиона.
Победник минулог турнира изазивача одржаног у Москви, постао је 26-годишњи Карјакин.
Борба на турниру, на којем је учешће узело 8 велемајстора, била је драматична. Уочи последњег кола за победу су конкурисали тројица - Карјакин, Индијац Вишванатан Ананд и Американац Фабиано Каруана.
Карјакин и Каруана су играли један против другог, а Ананд се сусрео са још једним Русом, Петром Свидлером. Карјакину је одговарао и реми, али само у случају да Ананд не победи Свидлера - у таквој ситуацији победник би био Индијац. А Фабиану Каруани је за 1. место на турниру била потребна победа над Русом (Карјакином) и то црним фигурама.
Карјакину је мало помогао сународник Свидлер, одигравши са Анандом нерешено.
Самим тим, све је одлучивао дуел Карјакина и Каруане, у којем је Американац одиграо оштру верзију сицилијанске одбране.
Објаснити човеку, неупућеном у свет шаха, какву напетост је достигла борба, прилично је тешко.
Све је решио један прави Карјакинов потез, при чему је за овај потез, он је морао да жртвује топа. Та жртва му је омогућила одучујући напад, од кога се противник није могао одбранити. Било који други потез неминовно би довео до победе Каруане.
Карјакин је одиграо прави потез, приморавши Американца на предају. Тако је освојио 8,5 поена од 14 могућих и постао званични изазивач у борби за титулу светског шампиона.
У новембру 2016. године у Њујорку Карјакин ће одиграти меч против актуелног светског шампиона Карлсена.
Да бисте схватили, колики је значај успеха Карјакина и какве се у Русији наде полажу у њега, треба рећи да су титулу светског шаховског првака, руски и совјетски велемајстори држали од 1927. године у наредних 80 година уз две кратке паузе од укупно пет година.
Након што је 2008. године, Владимир Крамник изгубио меч против Индијца Ананда, Русија не само да је изгубила велику шаховску круну. У протеклих осам година Руса није било чак ни међу званичним изазивачима.
Занимљиво је да Карјакин није био међу фаворитима московског турнира, шансе су даване Каруани, бившем светском шампиону Ананду и представнику Јерменије Левону Ароњану. Међутим, Рус је успео у правом моменту да покаже свој најбољи квалитет, онај који доноси победе.
Фрустрирани Фабиано Каруана је изјавио након турнира: „Карјакин је добро одиграо, заслужио је ову победу, али не можемо рећи, да је управо он - најјачи играч турнира“.
Стручњаци Русу не предвиђају ништа добро у мечу са Карлсеном. Норвежанин, који је освојио круну 2013. године, убедљиво савладавши Ананда са резултатом 6,5: 3,5, последњих година је позициониран као неприкосновени лидер светског шаха. Његов таленат често се пореди са талентом легендарног Роберта Фишера, с том разликом, што Карлсен има много стабилнију психу.
Већина стручњака се, и пре завршетка изазивачког турнира, слагала да ће, ма ко био победник, у мечу са Карлсеном бити аутсајдер. Међутим, Карјакину, који је оповргао прогнозе на турниру изазивача, то не смета да исто учини у мечу за титулу.
Уосталом, Карјакин је ушао у Гинисову књигу рекорда као најмлађи велемајстор у историји - ову титулу је добио када је имао 12 година и 211 дана. Карлсен је исту титулу добио са 13 година 4 месеца и 27 дана.
Карјакинов успех је изазивао радост у Русији, истовремено изазивајући бес и огорчење у Украјини. Ствар је у томе што је Карјакин каријеру започео под заставом Украјине.
Рођен је у Симферопољу, 2004. године и чак био победник Шаховске олимпијаде као репрезентативац Украјине. Пре тога је, са 12 година био секундант Украјинцу Руслану Пономарјову у мечу за титулу FIDE шампиона света против другог Украјинца Василија Иванчука.
Карјакина су као „вундеркинда“ у Украјини славили све док у 19-ој години није узео руско држављанство. Сличне ствари у шаху нису тако ретке, али у овом случају питање је било веома болно за украјинску страну.
„Био сам, да тако кажем, ,грађанин Крима’, то јест, ја сам свих својих 19 година пре него што сам се преселио у Русију живео на Криму. Увек сам се осећао као Рус. Фактички не знам да говорим украјински, сви моји пријатељи говоре руски, зато за мене пресељење у Москву није било велики проблем. Ми смо исти менталитет, исти људи, и стога, у принципу, мислим да имам само два дома: Москву и Крим. Што се тиче мог прелазак из Украјине у Русији - све је врло просто. У то време је на Криму, осим мене, постојао само један велемајстор, који је био пензионисан, и ја фактички нисам имао са ким да играм. А с обзиром да је мој циљ био да постанем светски шампион, схватио сам да не могу да остварим свој таленат, ако не начиним неки драстичан корак“, - рекао је Карјакин у једном интервјуу.
Говорећи о присаједињењу Крима Русији, он је рекао: „Могу да кажем да не познајем ниједног човека који би на Криму гласао против присаједињења. Ја сам са обе руке ЗА, и сада често одлазим на Крим, и сви моји пријатељи и познаници - тамо су веома срећни“.
Наравно, после оваквих изјава Карјакин је у Украјини постао „издајник“ и „непријатељ народа“.
Карјакин се на то не осврће, доводећи до хистерије не само украјинске националисте, већ и либерално оријентисане Русе, објавивши на интернету своју фотографију у мајици са ликом Владимира Путина и натписом „Своје не остављамо“ (на цедилу).
Због таквог става, шахиста понекад има проблема са учешћем на турнирима. Тако се, 2015. године изненађујуће није нашао међу учесницима престижног турнира у Норвешкој, где је претходно побеђивао две узастопне године.
Један од саветника организатора турнира био је бивши светски шампион и руски опозиционар Гари Каспаров, који органски не подноси ништа што је повезано са Путином. У свету шаха постоје упорне гласине да је управо Каспаров утицао на одстрањивање Карјакина са турнира.
Постоји, додуше, и друга верзија. Карјакин је на турниру у Норвешкој побеђивао, остављајући иза себе идола нације - самог светског шампиона Магнуса Карлсена. После два таква случаја, организатори шаховских супертурнира у Норвешкој одлучили су једноставно да не позивају „дрског Руса“.
Карјакин је након пресељења у Русију имао прилично тежак период, када су његови резултати почели да падају. У Украјини је то изазвало много отворене пакости, а онда су на Карјакина једноставно заборавили.
Али, од 2012. године резултати Карјакина су поново почели да бујају и он је ушао међу десет најбољих играча планете.
Поред поменутог успеха на турнирима у Ставангеру, Карјакин је у саставу руске репрезентације постао победник Светског тимског првенства, у појединачној конкуренцији освојио је Светско првенство у брзом шаху и Светски шаховски Куп 2015. године.
А сада је, победивши на турниру изазивача, стекао право да се бори за свој главни сан - титулу првака света, којој је време да се врати у Русију.
Превео: Срђан Ђорђевић