Русија започиње нову истрагу о обарању Боинга и позива друге земље да се укључе
СТОРЧЕВОЈ: ХОЛАНДСКИ ИЗВЕШТАЈ ЈЕ НЕТАЧАН И ПРЕПУН НЕЛОГИЧНОСТИ
Презентација извештаја Савета за безбедност Холандије
- Заменик директора Росавиације (Федерална агенција за ваздушни саобраћај Русије) Олег СТОРЧЕВОЈ: Руска Федерација ће искористити стандард 5.13 из прилога Конвенцији међународне цивилне авијације и иницирати поновну истрагу катастрофе малезијског Боинга. Русија позива друге државе - све којима је до утврђивања стварних узрока те трагедије - да се укључе у истрагу
- ЗАХАРОВА: Имамо озбиљне сумње да је прави циљ вођене истраге утврђивање правих узрока авионске несреће, а не поткрепљивање раније изнетих оптужби
- АЛМАЗ-АНТЕЈ: Чињеница да на корпусу малезијског Боинга нема пробојних рупа у облику „лептира“ потпуно искључује сваку умешаност у катастрофу војне технике која припада Русији
РУСИЈА се категорички не слаже са закључцима у извештају Савета за безбедност Холандије о обарању малезијског Боинга, рекао је новинарима заменик директора Росавиације (Федерална агенција за ваздушни саобраћај Русије) Олег Сторчевој.
„Упознали смо се с документом, и с пуном одговорношћу могу да кажем да се комисија РФ категорички не слаже са закључцима у извештају јер су нетачни у корену, ниво нелогичности је превелики“ - казао је он.
„Ми подржавамо закључак у извештају да украјинска страна сноси одговорност за незатварање ваздушног простора (изнад зоне борби)“ - истакао је Сторчевој.
Русија је позивала чланове међународне комисије за истрагу несреће малезијског Боинга да дођу у РФ и упознају се с карактеристикама зенитног ракетног система „Бук“, али није добила одговор, саопштио је Сторчевој.
У извештају који је јуче објавио Савет за безбедност Холандије, који је водио истрагу о паду Боинга 17. јула 2014. године, наводи се да је авион оборен ракетом лансираном из зенитног ракетног система „Бук“.
„Уз извештај су приложене примедбе РФ, које су уложене још у јулу на нацрт извештаја. Апсолутна већина примедби није узета у обзир. Одговори холандске стране су неаргументовани, пристрасни и нису поткрепљени чињеницама, већ само констатују став холандске стране“ - казао је он.
По речима Сторчевоја, Русија наставља истрагу о несрећи малезијског авиона, упркос објављивању извештаја Савета за безбедност Холандије.
Сторчевој је прецизирао: „Руска Федерација ће искористити стандард 5.13 из прилога Конвенцији међународне цивилне авијације и иницирати поновну истрагу катастрофе малезијског Боинга. Русија позива друге државе - све којима је до утврђивања стварних узрока те трагедије - да се укључе у истрагу“.
„Упркос томе што је изашао коначни извештај, ми настављамо да истражујемо“ - рекао је он.
Сторчевој је истакао да још увек нема објективних података који потврђују да је малезијски Боинг оборен „Буком“.
Портпарол МИП Русије Марија Захарова изразила је сумњу да је прави циљ истраге о несрећи Боинга на лету MH17 склапање стварне слике догађаја. По њеним речима, то више личи на покушај да се поткрепе раније изнете оптужбе.
„И даље имамо озбиљне сумње да је прави циљ вођене истраге утврђивање правих узрока авионске несреће, а не поткрепљивање раније изнетих оптужби“ - цитира Захарову агенција ТАСС.
Позив Холандије Русији да сарађује у вези с истрагом, по речима Захарове, делује чудно.
„Позив премијера Холандије сматрамо чудним, зато што смо ми од самог почетка били спремни да се укључимо у рад и да сарађујемо. Нису нам дозвољавали да се укључимо у истрагу под различитим изговорима. Ништа мање чудно није то што је после објављивања извештаја са готовим закључцима тражена сарадња Русије“ - истакла је она.
„Ми смо позивали холандске колеге, њихове стручњаке да дођу у Русију, како бисмо их упознали с нашим сазнањима, али колеге се нису одазвале позиву. А одмах после објављивања извештаја нас позивају на сарадњу. Не иде то тако! Или сарађујемо, или се бавимо информативним подметањем. Када је за извештај прикована свеопшта пажња, одједном се каже да Русија не сарађује“ - додала је Захарова.
Она је на крају поновила да се Русија налази у новој фази информативне агресије од стране Запада.
АЛМАЗ-АНТЕЈ: Русија уопште не располаже ракетама са бојевом главом 9М314
Чињеница да на корпусу малезијског Боинга нема пробојних рупа у облику „лептира“ потпуно искључује сваку умешаност у катастрофу војне технике која припада Русији - саопштио је руски произвођач ракета „Бук“ Алмаз-Антеј.
Овај концерн је саопштио је да се не територији Украјине још налази 991 ракета „Бук“ 9М38М1 каквом је - према је експерименту Алмаз-Антеја - био оборен малезијски авион. Плус: још 502 ракете застареле верзије 9М38.
Алмаз-Антеј поново је данас указао да Оружане снаге Русије уопште не располажу ракетама са бојевом главом 9М314 којом је оборен малезијски Боинг.