У Русији сви лични подаци грађана морају да се чувају на серверима у земљи
„ЛИЧНИ ПОДАЦИ“ ВИШЕ НИСУ САМО ИМЕ И ПРЕЗИМЕ И АДРЕСА
- ИЗУЗЕЦИ: Коришћење личних података Руса на територији других држава закон дозвољава за потребе правосуђа, коришћења овлашћења централних државних органа и органа локалне самоуправе, као и за постизање циљева предвиђених међународним уговором. Закон се неће односити ни на издавање виза, продају авионских карата, рад медија и судова
У РУСИЈИ су ступиле на снагу измене Закона о личним подацима које прописују локализацију личних података на територији Русије. Свака руска или страна компанија оријентисана на рад с руским корисницима треба да обезбеди да се приликом уписа, систематизације, прикупљања, чувања и измена личних података Руса користе базе података које се налазе на територији РФ.
У измењеном закону промењен је сам појам личних података.
Сада то нису само име, име оца и презиме и, на пример, адреса и година рођења, већ сваки податак који се тиче физичког лица.
О поштовању тих норми стараће се Роскомнадзор (Федерална служба за надзор у сфери телекомуникација, информационих технологија и масовних комуникација), којем је наложено да направи регистар прекршилаца прописа о личним подацима, а такође му је дато право да блокира сајтове оних компанија и организација које су унете у тај регистар.
Одлуку о уношењу компанија у регистар прекршилаца односи суд. Поред тога, суд може да казни компанију-прекршиоца новчаном казном до 300 хиљада рубаља.
Деблокирање сајта врши Роскомнадзор такође на основу одлуке суда обавештења хостинг-провајдера или власника сајта отклањању прекршаја.
Измењени закон у низу случајева дозвољава обраду личних података Руса на територији других држава: за потребе правосуђа, коришћења овлашћења централних државних органа и органа локалне самоуправе, као и за постизање циљева предвиђених међународним уговором.
Закон се неће односити на издавање виза, продају авионских карата, рад медија и судова, изјавио је први човек Роскомнадзора Александар Жаров. Прекогранични пренос података руских држављана законом је дозвољен, али они морају да се чувају на територији РФ, рекао је он.
Поред тога, могуће је привремено чување дупликата података у иностранству, али само у року који је потребан за спровођење радњи због којих су они предати у иностранство. На пример, подаци држављанина РФ могу се предати хотелу или клиници у иностранству, али након што се одмор или лечење заврши, подаци клијента на страним серверима треба да буду уклоњени, објаснио је Жаров.