Руски научници направили суперосетљиви наномеханички сензор
САСТОЈИ СЕ ОД ЧИПА ОД ФОТОНА ЗА ПРИЈЕМ ОПТИЧКОГ СИГНАЛА И УПРАВЉАЧКЕ КОНЗОЛЕ
КАКО је саопштило Министарство образовања и науке Русије, у тој земљи је направљен суперкомпактни суперосетљиви наномеханички сензор који анализира хемијски састав материја и може да детектује маркере вирусних инфекција, као и сигнале настанка и раста злоћудних тумора у организму.
Рад руских научника објављен у часопису Scientific Reports ушао је у десет најбољих чланака на међународној ранг-листи Materialstoday за јун.
Направљени чип не захтева посебне услове производње и може се произвести у стандардном технолошком процесу. Сензор се састоји од два дела: чип од фотона или плазме који прима оптички сигнал, и управљачка конзолa. Конзолу чине дугачке линије повезане у чипу, чије осцилације омогућавају да се одреди хемијски састав средине.
Лакоћa производње и минијатурне димензије, по мишљењу твораца, омогућава коришћење сензора у свим преносним уређајима – на пример, у паметним телефонима. Један чип од неколико милиметара може да садржи до неколико хиљада сензора, од којих је сваки подешен да открије одређене честице или молекуле.