Руси на зимском распусту – имаће 11 нерадних дана од Нове године до Божића
ТРИ ЧЕТВРТИНЕ ДОЧЕКАЋЕ НОВУ ГОДИНУ КОД КУЋЕ - 21 ОДСТО У ДРУШТВУ ПРИЈАТЕЉА
- Јелку ће украшавати, палити свеће и давати поклоне чак 96 одсто. Трећина грађана Русије (36 одсто) имаће праву јелку, 40 одсто вештачку, а5 одсто неће имати никакво „новогодишње дрвце”
- Московске власти очекују да ће њихов град у празничне дане посвећене Новој години и Божићу посетити око шест милиона људи
У ЈАНУАРУ 2015. године за прославу Нове године и Божића грађани ће добити 11 дана. Нову годину славе практично сви грађани. Према резултатима социолошких истраживања, Нову годину ће славити 96 одсто грађана Русије.
Број оних који ће украшавати јелку, палити свеће и давати поклоне остао је непромењен и чак је мало порастао у поређењу с претходним годинама. Сада је таквих испитаника 96 одсто, у 2006. години их је било 93, а у 2004. свега 87 одсто.
Три четвртине грађана Русије (73 одсто) дочекаће Нову годину код куће, са својим најмилијима. Сваки пети (21 одсто) – у друштву пријатеља. Само мали број (1-2 одсто) људи упутиће се у одмаралишта, у иностранство или ће бити сами.
Трећина грађана Русије (36 одсто) украсиће своју кућу правом јелком, 40 одсто вештачком, 15 одсто неће имати „новогодишње дрвце”.
Број љубитеља живих шумских лепотица се практично не мења годинама. Међутим, изгледа да синтетичке јелке улазе у моду: године 1998. с њима је Нову годину дочекивало 28 одсто људи, 2009. – већ 36 одсто.
Руси све ређе сматрају да новогодишња прослава може да прође без тако важног елемента. Пре четири године јелку није имала четвртина испитаника (24 одсто), а сада тек сваки шести. Традиција је традиција.
Више од половине (58 одсто) испитаника новогодишњи распуст планира да проведе код куће, одмарајући се од брига и проблема из претходне године.
Сваки четврти испитаник (25 одсто) ће се бавити кућним пословима, мајсторисањем и осталим свакодневним проблемима за које се никада није имало времена и снаге.
А 13 одсто испитаника ће путовати по руским градовима и селима.
Исто толико људи (13 одсто) су непоправљиви радохоличари, за њих неће бити одмора.
Између два и три одсто испитаника планира да иде у госте код рођака или пријатеља у иностранство, у одмаралишта и сл.
Московске власти очекују да ће њихов град у празничне дане посвећене Новој години и Божићу посетити око шест милиона људи.
У просеку, према подацима социолога из Левада центра, већина Руса приликом припрема за Нову годину (поклони, послужење, украшавање јелке и остали расходи) планира да се уклопи у буџет од 1.000 до 7.000 рубаља (18 одсто од једне до три хиљаде, 17 одсто - од три до пет хиљада, 12 одсто – од пет до седам хиљада).
Није важан поклон важна је пажња.
Оно што грађани Русије сигурно неће заборавити је да пожеле једни другима у наредној години више среће, здравља, радости и свако добро.