НАРИШКИН: Време је да се правно оцене амерички атомски напади на Јапан

ПРЕДСЕДНИК ДУМЕ ПОДСЕТИО ДА ЗЛОЧИНИ ПРОТИВ ЧОВЕЧНОСТИ

НИСУ ЗАСТАРЕЛИ НИ ПОВОДОМ ХИРОШИМЕ И НАГАСАКИЈА

Сергеј Наришкин

  • Заменик шефа посланичке групе Јединствене Русије у Државној Думи, Франц Клинцевич, предложио да се стави ван снаге одлука Конгреса народних депутата СССР којом је био осуђен улазак совјетске армије у Авганистан

        ПРЕДСЕДНИК Државне Думе Сергеј Наришкин иницирао је да се правно оцени маерички атомски напад на Хирошиму и Нагасаки у 1945. години. При том је подсетио: да злочини против човечности не застаревају.

        Наришкин је са оваквим предлогом иступио на седници руководства Руског историјског друштва чији је председник. Нагласио је да о том бомбардовању јапанских градова треба - из тог угла - додатно разговарати са стручњацима у области међународног права, па додао:

         „Као што сви знамо, бацање атомских бомби на Хирошиму и Нагасаки са војне тачке гледишта није било ничим објашњено. Победу на Јапаном, савезником нацистичке немачке, одржала је углавном совјетска армија која је разбила јапанску вишемилионску Квантуншку армију, па је атомско бомбардовање мирних градова било само у функцији застрашивања. А жртве су биле - око 250.000 мирних грађана Јапана“.

        Одлуку о бомбардовању донео је крајем јула 1945. амерички председник Хари Труман.

        Јапанска влада је 10. августа - имајући у виду да је и СССР ступио поново у рат и ушао са трупама у Кину - понудила капитулацију, нагласивши да то чини и зато што су Американци у поседу „новог оружја“.

        Наришкин је, иначе, 25. новембра предложио Европљанима да истерају Американце из NATO.

        Пре неки дан је заменик шефа посланичке групе Јединствене Русије у Думи, Франц Клинцевич, предложио је да се стави ван снаге одлука Конгреса народних депутата СССР којом је био осуђен улазак совјетске армије у Авганистан.

        Клинцевич је објаснио да је совјетска армија тиме штитила интересе своје земље и прикочила ширење по свету исламског екстремизма.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари