ПАНИКА У БРИСЕЛУ: Русија повезује своје сибирске и европске гасоводе
ПУТИН ПРИСУСТВОВАО ПОЧЕТКУ ГРАДЊЕ 3.968 КИЛОМЕТАРА ГАСОВОДА
„СНАГА СИБИРА“ ПРЕМА КИНИ
Владимир Путин
- Након што створимо мрежу гасовода на Далеком истоку и у Сибиру, имаћемо могућност да спојимо европски део гасоводног система с источним, што ће нам дати велике предности за преусмеравање гаса, у зависности од ситуације на светским тржиштима - или на запад, више и ефикасније, или на исток - истакао је шеф руске државе
- Церемонији је присуствовао и потпредседник владе Кине Џанг Гаоли који је подвукао: „Кина је категорички против санкција САД и ЕУ против Русије. Кина је против обојених револуција“
ПРЕДСЕДНИК Русије Владимир Путин присуствовао је церемонији почетка изградње гасовода „Снага Сибира“. Њиме ће се гас транспортовати на Далеки исток и у Кину.
„Снага Сибира“ је систем за транспорт гаса из Јакутског и Иркутског центра за производњу гаса.
Дужина цевовода ће бити 3.968 км.
Како је раније изјавио руски министар енергетике Александар Новак, укупан обим инвестиција у изградњу гасовода и развој инфраструктуре износиће 55 милијарди долара.
Приликом данашњег сусрета са студентима Североисточног федералног универзитета, Путин је истакао да ће изградња гасовода „Снага Сибира“ допринети гасификовању руских региона у Сибиру и на Далеком истоку.
„Овај гасовод ће омогућити не само да се повећа извоз и проширимо географију нашег извоза угљоводоника, већ и да се направи још један озбиљан корак у гасификовању наше земље, што је посебно важно за њен источни део“ - рекао је руски председник.
По његовим речима, следећи корак ће бити „још интересантнији с економског аспекта“.
„Након што створимо мрежу гасовода на Далеком истоку и у Сибиру, имаћемо могућност да спојимо европски део гасоводног система с источним, и то с аспекта извозних могућности, с тачке гледишта проширења географије гасификовања наше земље пружа велике предности за преусмеравање гаса, у зависности од ситуације на светским тржиштима - или на запад, више и ефикасније, или на исток“ - истакао је шеф руске државе.
Путин је изразио наду да ће „ратовање санкцијама“ против Русије бити прекинуто и да ће се односи у свету вратити у „нормално корито сарадње“. При том је поручио Бриселу и Вашингтону: да ће највећу штету од санкција имати они који их уводе Русији.
Церемонији је присуствовао и потпредседник владе Кине Џанг Гаоли који је подвукао: „Кина је категорички против санкција САД и ЕУ против Русије. Кина је против обојених револуција“.
Обећао је у име Пекинга да ће његова земља чинити све да помогне Русији, поред осталог - и повећавањем извоза хране на руско тржиште..