Биће обележена и клупа на којој се десио „судбински разговор” из „Мајстора и Маргарите”
МОСКВА ЋЕ ОБЕЛЕЖИТИ 500 МЕСТА ПОВЕЗАНИХ СА ЖИВОТОМ РУСКИХ ПИСАЦА ИЛИ СА ЈУНАЦИМА ЊИХОВИХ ДЕЛА
- Спрема се обележавање клупа на Патријаршијској обалској на којој се десио судбински разговор Берлиоза и Воланда из „Мајстора и Маргарите” М. Булгакова, куће у којој је живео професор Преображенски из приче „Псеће срце” истог аутора (Пречистенка, 24), као и куће Облонских из „Ане Карењине”) Л. Толстоја (Знаменка, 12)
- Арт-објекти треба да украсе и кућу у ул. Мајаковског 15/15б у којој је песник написао „Облак у панталонама”, такође и Централни дом железничара који се помиње у роману „12 столица” И. Иљфа и Ј. Петрова (Комсомолски трг 4)
- Московљани су информатички образовани и зато ће сваки објекат нудити код и линк за сајт на интернету са којег се може преузети текст дела
У МОСКВИ се изводе припреме за постављање ознака са таблама и арт-објектима на око 500 места која су повезана са животом познатих руских писаца или са јунацима њихових дела.
Портрети аутора или њихових књижевних ликова, као и табле са цитатима из књига поред осталих украсиће и кућу у којој су се упознали Пјер Безухов и Наташа Ростова („Рат и мир”), место где је Герасим утопио Муму, кућу у којој је живео професор Преображенски („Псеће срце”) и кућу Облонских из „Ане Карењине”.
Одговарајући пројекат – „Књижевно присуство” – разматра се у градском ресору за културу: означавање места из књижевних дела треба да подстакне Московљане на читање и усклађено је са обележавањем 2015. која је проглашена Годином књижевности. О томе су за лист „Известија” говорили аутори пројекта из Московског државног библиотечког центра.
„Књижевно присуство” обележиће у Москви стотине места која су повезана са књижевним наслеђем Русије, објаснила је Ана Ландер, прес – секретар центра. Начини маркирања биће разнородни – портрети писаца и уметничких ликова на зидовима кућа, значајне личности, знакови, слике и текстови. Елементи који ће се постављати на зграде треба да буду урађени од савремених отпорних материјала који се могу уклањати без оштећења. Избор места „Књижевног присуства” одредиће стручњаци за књижевност, историчари и кустоси.
Очекујемо да ће се са пројектом кренути крајем ове године и да ће у потпуности бити реализовандо септембра 2015. Године. Поред осталих, предложено је да се „знакови књижевности” поставе тамо где је вероватно Герасим утопио Муму (поред Галицинског пешачког моста на подручју Нескушног сада), поред куће Фамусова у којој се дешава „Невоља због памети” А. Грибоједова (Пушкинов трг 3), поред куће – дворца Јусупових у који је из села допутовала Татјана Ларина из „Јевгенија Оњегина” А. Пушкина (Б. Харитоновски сокак 13.) поред куће Ростових у којој су се упознали Пјер Безухов и Наташа Ростова из „Рата и мира” Л. Толстоја (Поварска 25).
Такође може да се обележи клупа на Патријаршијској обалској на којој се десио судбински разговор Берлиоза и Воланда из „Мајстора и Маргарите” М. Булгакова, кућа у којој је живео професор Преображенски из приче „Псеће срце” истог аутора (Пречистенка, 24), као и кућа Облонских из „Ане Карењине”) Л. Толстоја (Знаменка, 12). Арт – објекти треба да украсе и кућу у ул. Мајаковског 15/15б у којој је песник написао „Облак у панталонама”, такође и Централни дом железничара који се помиње у роману „12 столица” И. Иљфа и Ј. Петрова (Комсомолски трг 4).
Професор катедре за руску и страну књижевност РУДН, Јелена Асташченко, истакла је да Московљани мало знају о историји књижевности главног града.
- Колико људи се сећа да се радња романа „Доктор Живаго” Бориса Пастернака такође одвија у Москви и да је Живаго срео Лару у престоници поред железничке пруге? Практично сваки Московљанин има јасну асоцијацију: роман о Москви је пре свега „Мајстор и Маргарита” Михаила Булгакова, али заборављамо друга класична дела, каже проф. Асташченко. – То је роман Андреја Белог ”Москва”, „Спаљени роман” Јакова Голосовкера, „Сивцев Вражек” Михаила Осогорина, „Старац Хотабић” Лазара Лагина, ако говоримо о дечјој књижевности. Са „Москвом” Андреја Белог повезана је психијатријска болница „Алексејева” у којој је радио главни јунак романа, а крчаг са Старцем Хотабићем вероватно је упецан у Москви реци.
Генерални директор аналитичке агенције „Сегмент”, Денис Никитас, сматра да је тешко привући пажњу Московљана и зато сваки објекат пројекта треба да буде изражајан и да одговара савременим тенденцијама рекламе.
- Објекти треба да буду хиперболични, на пример са „Ратом и миром” Лава Толстоја могу да се повежу сто и столице у стилу 19. века који се налазе насред улице, каже Никитас. Московљани су информатички образовани и зато сваки објекат треба да садржи QR -код и линк за сајт на интернету са којег се може преузети текст дела. Маркирање књижевног простора може да се представи у „обрађеном” облику на зидовима или у облику данас популарних холограма који ће бити и ноћу приметни. Могу се поставити силуете и статуе од било ког материјала у природној висини човека. Пројекат се такође може попунити буккросингом.
Превела
Ксенија Трајковић