Успешно стартовао први руски реактор на „брзе неутроне” БН-800

ВЕОМА МАЛИ БРОЈ ЗЕМАЉА РАСПОЛАЖЕ СА ТЕХНОЛОГИЈАМА „БРЗИХ РЕАКТОРА”, А РУСИЈА ЈЕ СВЕТСКИ ЛИДЕР У ТВОЈ ОБЛАСТИ

  • Заменик генералног директора Росатома Александар ЛОКШИН: Енергетско пуштање у рад „брзог блока” Белојарске нуклеарне електране очекује у октобру. Потом ће почети подизање капацитета и превођење енергетског блока у експериментално-индустријску, а затим и у индустријску експлоатацију

         РУСИЈА је покренула свој први реактор на брзе неутроне БН-800 који треба да постане прототип индустријских реактора за атомску енергију будућности.

         У њему је започета контролисана ланчана нуклеарна реакција.

         БН-800 (значи „брзи натријумски”, а снаге је 880 мегавата) — реактор на брзим неутронима са течним металним термички носивим натријумом. Веома мали број земаља располаже са технологијама „брзих  реактора”, а Русија је светски лидер у тој области.

         Енергетски блокови са „брзим” реакторима имају задатак не само да суштински прошире енергетску базу атомске енергије, већ и да минимизују радиоактивни отпад захваљујући затвореном нуклеарно-енергетском циклусу.  

         Помоћу шипки за регулисање, стручњаци су остварили контролисани раст тока неутрона у активној зони БН-800 за почетак самоодржавајуће ланчане реакције.

         Атомски физичари својим професионалним речником кажу да је почело пребацивање реактора у „критичко стање” на минимално контролисаном нивоу – око стотог дела процента од предвиђеног нивоа.

         У таквим случајевима стручњаци симболички кажу да је реактор „почео да живи”.

         Главни уредник независног портала Atominfo.ru Александар Уваров каже да се БН-800 већ сада слободно може назвати правим нуклеарним реактором.

         „Успешан прелаз на минимално контролисани ниво капацитета потврђује да су прорачуни и техничка решења били тачно унети у пројекат БН-800” — рекао је овај стручњак за руску информативну агенцију РИА Новости.

         Тешко је оценити значај пуштања у рад БН-800, сматра Уваров.

         „То је први „брзи” реактор у свету и у нашој земљи. Међутим, он је постао први брзи реактор који је изграђен и пуштен у рад у Русији. Веома је пријатно када видите како су наши атомски физичари пажљиво сачували акумулирано искуство о „брзом” реактору из доба СССР и како га успешно развијају. Пуштање у рад БН-800 улива снагу да ће и комерцијални брзи натријумов реактор БН-1200 такође бити успешно изграђен и пуштен у рад” – рекао је Уваров.

         Пуштање у рад БН-800 има и геополитички значај, додаје овај експерт.

         „Тај реактор мора бити искоришћен за извршење међувладиног споразума са САД о утилизацији сувишног плутонијума за војне сврхе. Увођењем у рад блока БН-800 наша земља ће показати да ради на извршавању својих међународних обавеза” – истакао је Уваров. БН-800 ће радити коришћењем комбинације оксидног уранско-плутонијумског горива и могућности да се „спали” акумулирани плутонијум.

         Након што БН-800 пређе на минимално контролисани капацитет вршиће се тестирања за добијање података о неуронско-физичким карактеристикама реактора, потврђивања његове радне способности и исправности функционисања система његовог управљања и заштите.

         „Реактор БН-800 за сада још није постао енергетски објект, то јест - још није почео да производи електричну енергију. То ће се догодити у наредним месецима након што се обави енергетско отварање” – одговорио је Уваров.

         Заменик генералног директора Росатома Александар Локшин саопштио новинарима да се енергетско пуштање у рад „брзог блока” Белојарске нуклеарне електране очекује у октобру.

         Затим ће почети подизање капацитета и превођење енергетског блока у експериментално-индустријску, а затим и у индустријску експлоатацију.

         И тек након тога ће, 2015. године, нови енергетски блок почети са радом на минималном нивоу снаге.

       Г. Шимпарага

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари