Русија ће „страним агентима“ сматрати и политизоване „школе за људска права“
ИНИЦИРАНО ДА СЕ „ОБРАЗОВАЊЕ“ У ТАКВИМ ШКОЛАМА НВО
ИЗЈЕДНАЧИ СА БАВЉЕЊЕМ ПОЛИТИКОМ
- Посланик Државне Думе из редова владајуће Јединствене Русије Јевгениј ФЈОДОРОВ: У таквим „школама“ се припремају борци против власти који након стицања дипломе воде агресивну борбу против самих основа државе
- Полазник једне такве „школе“ рекао је московском дневном листу „Известија“: „Фактички се формира нуклеус лидера јавног мњења у омладинским и цивилним круговима који воде антируску пропаганду. Они који се залажу за државу и спремни су да бране права обичних грађана Русије - искључују се из даљег образовног процеса. Основне тезе које се тамо могу чути су: у Русији је све лоше, ако желиш нешто да промениш - напусти земљу или свргни власт“
У ДОЊИ дом руског парламента - Државну Думу - стигла је иницијатива да се „страним агентима“ сматрају школе које држе НВО ради васпитавања активиста у области заштите људских права ако се преко „курсева“ баве и политиком, а финансирају се из иностранства
„Многи посланици сматрају да делатност таквих школа не треба сматрати образовним, већ политичким установама обзиром да се уместо декларисаног образовања и обуке основама људских права у њима припремају борци против власти који након стицања дипломе воде агресивну борбу против основа државе“, објаснио је иницијативу депутат Државне Думе из редова владајуће Јединствене Русије Јевгениј Фјодоров.
„Образовање у таквим школама невладиних организација треба да буде изједначено са бављењем политиком. Подаци о томе треба да буду објављени, а одговарајућа организација треба да добије статус страног агента. У одређеним случајевима, такво деловање треба да буде и забрањивано. Онда кад је усмерено против интереса Русије и на стварање услова за понављање украјинског сценарија у нашој земљи“ - нагласио је Фјодоров.
У складу са руским законом о НВО, „страни агенти“ су оне организације које се финансирају из иностранства и баве политиком. У закону није прецизирано да је оснивање и функционисање школа које васпитавају борце за заштиту људских права политичка активност.
Московски ддневни лист „Известија“ објавио је да поседује списак невладиних организација на које депутати имају примедбе. На том списку су: „Московска школа за цивилно образовање“, „Правна школа Агора“, „Школа за младе борце за људска права“ као и школе чији су оснивачи неки познати руски борци за људска права и чланови руског Савета за људска права.
„Известија“ су обавиле разговоре са неколицином ученика тих школа. Они су одбили да им имена буду објављена, али ус открили да уместо предавања о људским правима често добијају информације како треба уништити постојећу државу.
„Фактички се формира нуклеус лидера јавног мњења у омладинским и цивилним круговима који воде антируску пропаганду. Док се они који се залажу за државу и спремни су да бране права обичних грађана Русије искључују из даљег образовног процеса. Основне тезе које се тамо могу чути су: у Русији је све лоше, ако желиш нешто да промениш - напусти земљу или свргни власт“ - рекао је за „Известија“ један од полазника.
На сајту „Московске школе за цивилно образовање“ (МШЦО) објављене су реакције полазника сличних предавања у којима указују да их након наставе упућују у САД и упознавају са представницима америчких власти у Русији.
„МШЦО нам отвара јединствени пут у свет нових унутрашњих сазнања и професионалних могућности. За само 6 месеци доживела сам више него за протекле 2 године. Захваљујући МШЦО била сам у САД и након посете урадила интервју са Мајклом Мекфолом. Интервју је објављен у листу у коме тренутно не радим, али ми у перспективи може реализовати сан да се запослим на радију јер у састав тог информативног холдинга улази и радио Ехо Москве. Пре интервјуа са Мекфолом нису хтели да ме приме на Ехо. Након пута у САД и интервјуа - они су спремни да се боре за мене да ме конкуренти не би претекли“ - пише Надежда Курнакова, једна од ученица.
Школе за заштиту људских права представљају добра места за формирање група људи који су одговорни за негативно јавно мњење и услове социјалног песимизма према руским властима и перспективама Русије. Специфични методи „обуке“ усмерени су на васпитавање некритичког мишљења и сабирање пропагандних стереотипа. И пошто тематика обуке привлачи пре свега људе са активним животним ставом, њихово увлачење помаже да се одмах остваре два циља: да се формира језгро лидера јавног мишљења међу омладином и активним делом становништва и вођење антируске пропаганде. Тиме се добре намене људи усмеравају у деструктивне сврхе - уверени су Фјодоров и његове колеге-посланици.
Г. Шимпрага