Руске банке и компаније повлаче средства из САД
ТОКОМ ПРОТЕКЛЕ НЕДЕЉЕ СЕ ВЕЋ ЗА 105 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРА СМАЊИО УДЕО ДРЖАВНИХ ОБВЕЗНИЦА У ЦЕНТРАЛНОЈ БАНЦИ САД
- У децембру прошле године, у власништву Русије налазиле су се облигације у вредности од 138 милијарди долара америчког државног дуга, што Москву је сврставало на 9. место међу државама-повериоцима САД
НАЈВЕЋЕ руске банке – Сбербанк и ВТБ - и нафтно-енергетске компаније, као што је „Лукојл“, вратиће у Русију своја новчана средства из западних кредитно-финансијских организација које послују у САД.
Како наводи The Financial Times, те мере, које се реализују непосредно после неуспешног лондонског састанка министра иностраних послова Русије Сергеја Лаврова и државног секретара САД Џона Керија, примењују се како би се предухитрило очекивано замрзавање средстава руских компанија на Западу.
Протекле недеље се већ за 105 милијарди долара смањио удео државних обвезница САД које су чуване уамеричкој централној банци The Federal Reserve Bank of New York а које су држале стране финансијске институције.
Учесници на америчком тржишту хартија од вредности засад немају поуздане и тачне податке о томе ко је изнео америчке државне хартије од вредности ван територије САД.
Међутим, неки банкари претпостављају да је Русија уочи најављеног увођења санкција пребацила америчке државне обвезнице, које се налазе у руском власништву, у банке ван граница америчке националне територије.
У децембру прошле године у власништву Русије налазиле су се облигације у вредности од 138 милијарди долара америчког државног дуга, што ју је сврставало на 9. место међу државама-повериоцима САД.