Космонаути спавају у - усправном положају

РУСКА ПОСАДА МЕЂУНАРОДНЕ СВЕМИРСКЕ СТАНИЦЕ СА ОРБИТЕ

РАЗГОВАРАЛА СА УЧЕСНИЦИМА ФЕСТИВАЛА НАУКЕ У МОСКВИ

  • ФЈОДОР ЈУРЧИХИН: Шта је космонаут  - посао или мисија? То је прилично тешка професија, зато ако немаш осећај мисије или те не вуче, нећеш издржати и нећеш моћи да постанеш космонаут. Заправо, то је и посао, и мисија, и сам живот
  • ОЛЕГ КОТОВ: Спавамо исто као на земљи, само не у кревету, већ у специјалним врећама за спавање у усправном положају. Нажалост, овде не можеш, као на Земљи, да ставиш главу на јастук, да се окренеш на стомак. Јако ти недостаје кревет
  • СЕРГЕЈ РЈАЗАНСКИ: Наравно, слушамо музику. Углавном је слушамо са слушалицама, да не ометамо колеге. На основу мог искуства, могу да кажем да је веома добро слушати музику у време бављења спортом на МСС, баш помаже

        РУСКИ чланови посаде Међународне свемирске станице (МСС) -Фјодор Јурчихин, Олег Котов и Сергеј Рјазански - разговарали су путем видео-везе са гостима и учесницима фестивала науке на Московском државном универзитету (МГУ).

        Предочили су им специфичности своје професије, говорили о свемирским сновима и о томе како проводе слободно време на орбити.

        Овакав пренос реализован је први пут у историји фестивала науке у Русији, наводи агенција РИА Новости.

        Занимљиво је да је Рјазански први дипломац МГУ који је летео на Међународну свемирску станицу (завршио је биолошки факултет). У току преноса, он је показао заставицу МГУ коју је понео на станицу. Ту заставицу му је пре лета уручио ректор МГУ Виктор Садовничиј.

        Иначе, прво питање које је постављено члановима посаде било је шта је космонаут - посао или мисија?

        „То је прилично тешка професија, зато ако немаш осећај мисије или те не вуче, нећеш издржати и нећеш моћи да постанеш космонаут. Заправо, то је и посао, и мисија, и сам живот“ - истакао је Јурчихин.

        Рјазански је на питање - кад се заинтересовао за науку - одговорио да је то било још у првом разреду кад је почео да „проучава црвиће“. „Касније, кад сам одрастао и почео озбиљније да се бавим науком, уписао сам се на биолошки факултет МГУ“ - додао је он.

        Јурчихин, коме ово није први пут да лети на МСС, одговарајући на питање - да ли је променио поглед на свет после првог лета - цитирао је једног америчког астронаута који је у своје време рекао: „Полећеш као патриота своје земље, а враћаш се као патриота целе планете“. „Сматрам да смо ми патриоте целе планете“ - рекао је Јурчихин.

        Једно од питања било је и да ли космонаути више чекају да полете у свемир или да се врате на земљу.

        „Кад смо на земљи, једва чекамо да одемо у свемир да погледамо нашу планету одозго. С друге стране, кад си дуго на МСС, добијеш жељу да се вратиш кући. Значи, кад смо на Земљи, желимо назад у свемир и обрнуто. То је парадокс наше професије“ - истакао је Котов.

        Јурчихин је на питање - шта је најтеже у послу космонаута - одговорио: „Вероватно, да дочекаш следећи лет“. „Осим тога, сматрам да је најтеже чекати повратак кући, кад си дуго на МСС, кад си дуго раздвојен од најближих - то је исто најтеже. Такође, сматрам да је тешко кад код куће постоје мали животни проблеми, а ти не можеш никако да помогнеш. Што се тиче осталог, нема неких посебних проблема“ - додао је он.

        Рјазански је на питање - чиме би се бавио да није космонаут - одговорио да космонаути долазе из других професија и да међу њима има и војних пилота и лекара. „Кад не би могли да постану космонаути, они би, вероватно, радили у својој струци. Што се мене тиче, ако не бих био космонаут, вероватно бих био научник. Али, мислим да би то, на овај или онај начин, опет било везано за астронаутику“ - рекао је Рјазански.

        Руски космонаути су говорили и о експериментима које врше на МСС и одговорили на питање који закони физике делују у свемиру.

        „Могу са сигурношћу да кажем да закон гравитације овде (на МСС) не делује“ - истакао је Јурчихин.

        Космонауте су питали и како спавају, да ли удобно спавају у бестежинском стању и шта сањају у орбити. „Спавамо исто као на земљи, само не у кревету, већ у специјалним врећама за спавање у усправном положају. Нажалост, овде не можеш, као на Земљи, да ставиш главу на јастук, да се окренеш на стомак. Јако ти недостаје кревет“ - рекао је Котов.

        По његовим речима, снови у орбити су исти као на земљи.

        На питање - шта космонаути раде у слободно време на МСС - Котов је одговорио да га нема много, углавном увече или за празнике.

        „Свако сам бира чиме ће се бавити у слободно време. Неко чита књиге, неко зове Земљу и прича с најближима, неко се дописује путем електронске поште. У слободно време често изводимо научне експерименте које нисмо успели да урадимо током радног времена. Наравно, у слободно време фотографишемо и Земљу, јер је то веома лепо“ - испричао је Котов.

        На питање - да ли слушају музику и да ли то раде са слушалицама или без њих - Рјазански је рекао: „Наравно, слушамо музику. Углавном је слушамо са слушалицама, да не ометамо колеге. На основу мог искуства, могу да кажем да је веома добро слушати музику у време бављења спортом на МСС, баш помаже“ - рекао је Рјазански.

        На крају преноса космонауте су питали које савете би дали будућим космонаутима и људима који желе да се баве том професијом.

        „Најважније је - не престајте да маштате, не предајте се, тежите томе о чему маштате. Ако сте поставили циљ, треба да идете ка њему, без обзира на све, и немојте да стајете. Тако ћете св

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари