Руски функционери неће више моћи да докторате бране на „потчињеним факултетима”
ДИСЕРТАЦИЈЕ ЋЕ ПРЕ ОДБРАНИ МОРАТИ НА ИНТЕРНЕТ, А РОК ЗА ЊИХОВО ОСПОРАВАЊЕ ПРОДУЖЕН СА ТРИ НА 10 ГОДИНА
ДРЖАВНИ функционери и високи чиновници изгубиће право да бране докторске дисертације пред саветима за стицање тог научног звања с којима су повезани или су им потчињени, саопштила је потпредседница Владе РФ Олга Голодец.
Руски премијер Дмитриј Медведев изјавио је да нова правила о начину доделе академских знања појачавају одговорност за неправилно цитирање и кршење ауторских права и да искључују могућност сукоба интереса приликом заштите докторских дисертација од стране државних функционера.
„Ако нешто контролишеш, а после у истој области браниш докторат, тешко ми је да замислим савет за дисертације који ће одбити да додели свом надређеном то академско звање” – рекао је Медведев.
„Зато овде сви треба да се понашају по правилима. На крају крајева, човек може да напусти државну службу, па после да одбрани дисертацију” – рекао је премијер Русије.
Медведев је истакао да је важно да од ових мера не испаштају савесни људи. Ради се само о директној потчињености, кад се, на пример, специјализовани савет налази у истој научној установи у чијем управљању учествује државни функционер који брани дисертацију.
Претходно је Медведев потписао уредбу која предвиђа обавезно објављивање текстова дисертација на интернету пре њихове одбране и продужење рокова за оспоравање дисертација са три на 10 година.
Те измене су унете после скандала са фалсификованим дисертацијама одбрањеним на Московском педагошком државном универзитету, кад је 11 људи остало без докторских дисертација, а ректор универзитета био отпуштен.