МЕДВЕДЕВ: Стање у економији РФ од владе тражи и рискантне мере
РУСКИ ПРЕМИЈЕР ОБЈАВИО ДА СЕ ЊЕГОВ КАБИНЕТ НЕЋЕ ВИШЕ ЗАДОВОЉАВАТИ МАЛИМ СТОПАМА ЕКОНОМСКОГ РАСТА
- „Ми се фактички већ налазимо на раскрсници. Русија може наставити да се полако креће напред са стопама економског раста блиским нули, а способна је и за озбиљан искорак напред. Други пут је повезан са ризицима, али је кретање по првом још опасније. То је директан пут ка губитку раста, пут у пропаст” – указао је Дмитриј Медведев у ауторском тексту написаном за лист „Ведомости”
- Засад је ниво инвестиција у нашу економију премали. Не само – признао је Медведев - због премале прогнозиране добити, већ и због тога што још опстаје ирационални страх од започињања посла у несхватљивој и понекад непредвидљивој Русији
СЛАБИЈИ раст економије Русије од очекиваног доводи владу РФ на раскрсницу и тражи и рискантне мере да би се превладала криза и обезбедио стабилан развој – оценио је руски премијер Дмитриј Медведев у ауторском тексту написаном за лист „Ведомости".
„Ми се фактички већ налазимо на раскрсници. Русија може наставити да се полако креће напред са стопама економског раста блиским нули, а способна је и за озбиљан искорак напред. Други пут је повезан са ризицима, али је кретање по првом још опасније. То је директан пут ка губитку раста, пут у пропаст” – указао је Медведев.
Руски премијер је у истом тексту нагласио да ће заштита приватне својине и конкуренције остати политички приоритет његове владе.
Истовремено је признао да руска држава досад није успела да убеди приватне инвеститоре у економску сигурност пословања у РФ.
- Засад је ниво инвестиција у нашу економију премали. Не толико због премале прогнозиране добити, већ због тога што још опстаје ирационални страх од започињања посла у несхватљивој и понекад непредвидљивој Русији. Постоји такође и сасвим објашњиво неповерење према јавним институцијама, а што је најжалосније – и према правосудном и систему унутрашњих послова.
Један од разлога оваквог стања, указао је Медведев, јесте и у томе што многи руски чиновници, судије и сарадници МУП, све до данас верују да државна својина мора уживати већи степен заштите од приватне. Другим речима: да приватне власнике интересују једино лични интереси и да се они зато морају налазити под оштријом контролом.
Медведев је открио да пет највећих банака у земљи, које су директно или посредно под контролом државе, држе 56 одсто улога грађана и 53 одсто кредитног потенцијала у земљи.
„Те банке имају очевидне погодности од стране државе, укључујући и државне компаније. Та подршка је фактички неограничена, а осталих готово хиљаду банака нема могућност да се укључи у систем државне подршке. То снижава ниво конкуренције на финансијском тржишту, па имамо истовремено мањак озбиљних регионалних банака и превисоке камате које лимитирају предузетничку и инвестициону активност. Тога нема ни у једном напредном правном и политичком систему и зато морамо изићи из те ситуације ако желимо да будемо конкурентна земља са развијеном економијом” – закључио је председник руске владе Дмитриј Медведев.