ПУТИН: Утврдили смо и план војне сарадње до 2020.
ЛИДЕРИ ОДКБ НА САМИТУ У СОЧИЈУ ОПРЕДЕЛИЛИ СЕ ЗА ЈАЧАЊЕ СПОЉНОПОЛИТИЧКЕ КООРДИНАЦИЈЕ МЕЂУ СВОЈИМ ЗЕМЉАМА
- ПУТИН: Оценили смо да би било какво страно војно мешање у ситуацију у Сирији било најгрубље кршење норми међународног права, а говорећи језиком Повеље ОУН - агресија
ЛИДЕРИ земаља чланица ОДКБ - Русије, Белорусије, Казахстана, Таџикистана, Јерменије и Киргизије - састали су се у познатом руском летовалишту Сочију, у којем ће бити одржана и наредна зимска Олимпијада.
У Сочију се разговарало о супротстављању изазовима и претњама које долазе из Авганистана, помоћи Таџикистану да учврсти државну границу са том земљом и о другим актуелним регионалним и међународним проблемима. Лидери ОДКБ су током скупа потписали низ значајних докумената.
Одлуке и закључке самита новинарима је пренео домаћин - председник Руске Федерације Владимир Путин. Притом је рекао:
„Завршили смо редовно заседање Савета за колективну безбедност ОДКБ. Размотрили само како се реализују одлуке децембарског сусрета у Москви и неформалног самита у мају ове године у Бишкеку.
Усагласили смо коминике у којем су оцене деловања Организације у области спољне политике, војне сарадње, као и борбе са против савремених изазова и претњи.
Задовољни смо како тече усавршавањем војно-безбедносне компоненте ОДКБ. Интензинво се ради на повећању борбене готовости јединица у систему колективне безбедности.
Само у периоду септембар-октобар ове године изведене су три велика вежбе: „Взаимодејствие-2013“ в Белорусији, „Гром-2013“ в Киргизији и „Ненарушиво братство - 2013“ у Русији.
Операције у борби против трговине наркотицима, нелегалних миграција и криминала у информационој области почеле су регуларно да се реализују у оквирима ОДКБ и представљају ефикасан инструмент у борби против савремених изазова.
Велики значај придајемо Плану реализације Основних праваца развоја војне сарадње држава ОДКБ за период до 2020. године који смо данас утврдили.
Донели смо одлуку о организационим и административно-финнсијским питањима делатности Организације, а одобрен је и њен буџет за 2014. годину.
Разматрали смо ситуацију у Авганистану имајући у виду најављено повлачење војске међународне коалиције 2014. године. На жалост, постоје разлози да се сматра да ће интензивност авганистанске нарко-трговине и терористичких групација даље значајно расти.
Већ сада естремисти покушавају да своју делатност прошире на суседне земље, укључујући и територију централноазијских држава - чланова ОДКБ. Имаћемо у виду све сценарије развоја ситуације, доносићемо превентивне мере, пружаћемо додатну колективну помоћ Таџикистану да ојача своју границу са Авганистаном. Договорили смо се да израдимо међудржавни наменски програм за обезбеђивање и техничко опремање тог дела границе.
Озбиљна пажња поклоњена је сиријској кризи. Земље - чланице ОДКБ јединствене су у ставу да се ситуација у Сирији може решити искључиво мирним политичким средствима. Било какво страно војно мешање било би најгрубље кршење норми међународног права, а говорећи језиком Повеље ОУН - агресија. А такав сценарио би неизбежно довео до даље дестабилизације ситуације у самој Сирији и на Блиском Истоку у целини, што може имати негативни утицај на ситуацију у зони одговорности наше Организације.
Захваљујемо се партнерима из ОДКБ на подршци напорима Русије да кризу реши на миран начин, за подршку руско-америчким предлозима који се тичу сиријског хемијског оружја. Веома је важно искористити све могућности за прекид насиља у Сирији и за ктивирање дијалога између власти и опозиције. Управо је таква консолидована позиција унета у заједничку Изјаву земаља чланица ОДКБ о Сирији.
На данашњем заседању председавање ОДКБ-ом је са Киргизије прешло на Руску Федерацију и трајаће до следећег заседања Савета за колективну безбедност у 2014. години.
Представили смо нашим партнерима приоритете за период нашег председавања. Циљ овог документа је даље повећање ефикасности рада Организације.
Међу предложеним корацима су: јачање безбедности на спољним границама у зони одговорности Организације, усавршавање оперативне и борбене припреме јединица колективних снага.
Осим тога, предлажемо да се усредсредимо на припрему мировних контингената ОДКБ, као и на борбу са наркотрговином, пропагандом тероризма и религиозног екстремизма. Сматрамо да је важно јачање спољнополитичке координације међу земљама чланицама ОДКБ.
Уверен сам да ће размена мишљења на састанку и закључени договори дати суштински допринос стабилности у зони одговорности чланова ОДКБ.
Желим још једно да се захвалим свим учесницима сусрета на конструктивном и плодотворном раду. Наша размена мишљења била је интересантна, занимљива и отворена“.