У Сибиру нађена керамика из млађег гвозденог доба

ИСКОПАВАЊА НА АРХЕОЛОШКОМ НАЛАЗИШТУ „НИКОЛАЈЕВКА-1“

У  РУСКОМ ГРАДУ КРАСНОЈАРСКУ

        АРХЕОЛОЗИ, који воде ископавања на археолошком налазишту „Николајевка-1“ у Краснојарску, пронашли су чудне предмете. Међу њима је посуда из XIX века и артефакти из гвозедног доба, преноси руска агенција РИА Новости.

        „Завршили смо прву фазу радова на налазишту Николајевка-1, обрадили смо око 100 квадратних метара. Постоје два културна слоја. Откривени су фрагменти грнчарије из друге половине XIX века. У ранијем културном слоју откривени су фрагменти керамике из млађег гвозденог доба“ - каже директор „Краснојарске Геоархеологије“ Роман Павлов.

        Такође, археологи су пронашли камени алат- камен или кремен помоћу којег се правило камено оружје и предмети. Сви ти предмети су из млађег гвозденог доба (првих хиљаду година пре наше ере).

        Локација археолошког налазишта је у зони где се гради четврти мост на реци Јенисеј. На тендеру, који је у августу организовала Управа за путеве Краснојарског краја, победила је „Красноярска Геоархеологија“, која је понудила да обави ископавања у вредонсти од 395 хиљда долара.

        Локалитет Николајевка-1 отворен је у новембру прошле године. Њено датовање је - хиљаду година пре наше ере - хиљаду година наше ере. Према речима Јевгењија Артемјева, који је водио археолошке радове на овом локалитету прошле године, 2012. године тамо су пронађени артефакти из времена сусрета татарске и таштипске археолошке културе.

        Градња четвртог моста на Јенисеју, у вредности од 375 милиона долара, почела је у јуну 2012. Осим Николајевке-1, у грађевинској зони налази се група локалитета млађег палеолита „Афонтова гора“.

        Артефакти који су ту откривени налазе се у многим музејима света, укључујући Ермитаж и Лувр.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари