РЕШЕТЊИКОВ: Кипарски тип кризе куца и на врата Мађара
ДИРЕКТОР РУСКОГ ИНСТИТУТА ЗА СТРАТЕШКА ИСТРАЖИВАЊА ЗА АГЕНЦИЈУ ИТАР-ТАСС
Леонид Решетњиков
- „Криза у Европи гори попут треситишта. Зато пламен избија на површину засад само тамо где је слој тањи. А сада је „танки слој” управо Кипар. Кипарске банке су недавно - наглашава Решетњиков - дале Грчкој девет милијарди евра, да би, како су Грци говорили, спасавали „светски хеленизам”. Тиме је Кипар веома ослабио своје позиције” - наглашава директор РИСИ Леонид Решетњиков
КРИЗА великих размера - после Кипра - може погодити и Мађарску, оценио је за руску државну агенцију Итар-ТАСС директор Руског института за стратешка истраживања Леонид Решетњиков.
„Данас се - прецизирао је директор РИСИ - већ са великом вероватноћом може прогнозирати да је Мађарска на реду за избијање кризе сличне кипарској. А ни земље Средоземља још нису до краја схватиле своје реално стање и своју судбину”.
Према његовим речима, не може се говорити о „таласима кризе”, већ о томе да је случај Кипра - израз најдубље опште кризе Европске Уније.
„Криза у Европи гори попут треситишта. Зато пламен избија на површину засад само тамо где је слој тањи. А сада је „танки слој” управо Кипар. Кипарске банке су недавно - наглашава Решетњиков - дале Грчкој девет милијарди евра, да би, како су Грци говорили, спасавали „светски хеленизам”. Тиме је Кипар веома ослабио своје позиције”.
Кипар је, додаје руски научник, само илустрација опште кризе европског система капитализма који није у стању да понуди одговоре на нове изазове и ризике.
„Европски капитализам се у Русији све до данас идеализује јер се на њега пречесто гледа очима човека из 50-60-их година прошлог века. А однос према Кипру је додатно деформисан. Кад је криза грунула у Португалу, Ирској и Грчкој - у Русији се на то није обраћала нека посебна пажња. Зато што наши грађани тамо нису држали свој новац”, указао је Решетњиков, па наставио:
- Нисам склон да на кризу на Кипру гледам као на антируску специјалну операцију светске закулисе пошто од ње, ништа мање него Русија, страда и Велика Британија. Мада за Запад и светску закулису грчко и кипарско православље може бити додатни иритирајући фактор, чињеница је да су Грчка и Кипар тек две из низа земаља које се једва држе на ногама.