ЗЕМАН: Нека Запад не извози „људска права” – имаће мање имиграната

ЧЕШКИ ПРЕДСЕДНИК ОСУДИО „ИНТЕРВЕНЦИОНИСТИЧКУ ПОЛИТИКУ”

  • Поједине земље би требало да преиспитају своју савест и инвенционистичку политику која већ је довела до тога да данас имамо стотине хиљада избеглица на капијама Европе

         ПРЕДСЕДНИК Чешке Милош Земан оценио је, поводом масовног прилива миграната у Европу, да ЕУ треба да помогне грађанима у њиховим земљама, који тако неће имати разлога да беже, а не да их све прихвате и њихове државе оставе празне.

         Према Земановом мишљењу, интервенционистичка политика „извоза људских права” није се показала као добра, већ је довела до тога да данас имамо стотине хиљада избеглица на капијама Европе.

         Кад је већ до тога дошло, Земан каже да „не треба плакати над просутим млеком”, већ да међународна заједница и ЕУ треба да почну да помажу грађанима у њиховим земљама и створе им добре услове за живот и могућност да држава функционише.

         Земан је, у интервјуу за лист „Лидове новини”, у овом контексту навео примере Либије, Сирије и Ирака, нагласивши да би „поједине земље требало да преиспитају своју савест и инвенционистичку политику”.

         „На крају крајева, све би требало оцењивати на основу исхода, а не добрих намера”, оценио је чешки председник.

         Земан је навео пример Сирије, где су се, како је рекао, у уверењу да се подржава демократска опозиције заправо подржавале Ал Каида и друге екстремистичке групе.

         „Демократија се једноставно не доноси бајонетима. Бајонетима, како је рекао један класик, може се учинити много, али се на њима не може седети”, рекао је Земан.

         Земан се осврнуо и на питање слободе коју, према његовом мишљењу, треба схватити према једноставној дефиницији да слобода престаје тамо где угрожава слободу другога.

         Он је, међутим, нагласио да угрожавање слободе другога мора бити стварно, јер би се у противном слобода могла ограничавати према потреби.

         Земан је навео пример карикатуриста француског листа „Шарли ебдо„, због чијег су се рада неки осетили увређено.

         „Увређеност је субјективно осећање,” истакао је Земан и додао да никуд не би довело кад би се свако осећање понижености решавало тако радикално.

         (Танјуг)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари