Volkswagen ће затворити најмање три од својих 10 фабрика у Немачкој

ПРОТИВ ЗАТВАРАЊА И ОТПУШТАЊА ДЕСЕТИНА ХИЉАДА У ВОЛФСБУРГУ ПРОТЕСТОВАЛО 25.000

 

* На пријему који је организовала руска амбасада у Берлину, имао сам прилику да разговарам са тадашњим шефом Porsche Венделином Видекингом. Атмосфера је била неформална, пило се много, а ја сам му поставио дрско питање: „Господине Видекинг, зашто су сви ваши аутомобили тако лепи, а Porsche Cayenne онако ружан?»

* Видекинг се није увредио. Само нацерио и рекао: „Господине Петровски, да ли знате да смо недавно направили специјалну железничку пругу да би ти најружнији били испоручивани у Москву? Том линијом возови носе, носе и носе нове Cayenne у вашу престоницу, али се на њих код вас још чека у реду. Зато размислите поново о свом питању"

* Та железница сада највероватније служи неким другим потребама, амбасада не организује пријеме, аутомобили не иду у Русију. ЕУ је увела антируске санкције, цене су скочиле у небо – генерално, пасијанс се није сложио у корист «старе добре Немачке»

* Не кажем да је искључиво извоз у Русију уништио Volkswagen – тог ауто гиганта. То је само један од фактора који је довео до тога да ће радници који су веровали у непоколебљиви просперитет свог живота завршити на улици. „Грешка у управљању“, да. Али не  у Volkswagen-у

____________________________________________________________

           Аутор: Дмитриј ПЕТРОВСКИ, публициста и писац (Москва)

           У НЕМАЧКОЈ је 25 хиљада људи демонстрирало улицама Волфсбурга.

           Разлог: најављено затварање три фабрике Volkswagen (од десет) и смањење плата.

           Данијела Кавало је у име запослених у  компанији рекла да ће то на овај или онај начин утицати на сваког од њих.

           Немачки канцелар Олаф Шолц је нешто мрмљао о „управљачким грешкама“ док му се тло љуља под ногама.

           Немачка је главна аутомобилска сила у свету. Њена велика четворка (Mercedes, BMW, Volkswagen, Audi) је мотор економије и разлог националног поноса. Ко има довољно среће да ради за једну од тих компанија, то је највероватније доживотно.

           Запослене штите синдикати и закон о раду, скоро је немогуће да их отпусте. Сви су досад знали шта их чека сутра. И за десет година, и после пензије.

           Али, однедавно је нешто почело да се дешава. Странка зелених се од групе смешних полулудака претворила у праву политичку снагу, која је, хранећи се новцем страних спонзора, забранила Немцима да се возе у центру своје престонице аутомобилима својих националних произвођача (ако крше еколошке стандарде).

           Онда се догодио „дизелгејт”: Американци су одврнули неколико аутомобила велике четворке и видели уређаје који су им омогућили да креативно заобилазе еколошке захтеве. Тада се на сцени појавила крештава Грета Тунберг са захтевом да се сви аутомобили уопште пошаљу на сметљиште историје, а Немачка се понела као да је за то спремна.

           Ово што се сада дешава само је логичан наставак.

           Међутим, то није цела прича.

           Сећам се како сам давно, у неком другом животу, на пријему који је организовала руска амбасада у Берлину, имао прилику да разговарам са тадашњим шефом Porsche Венделином Видекингом.

           Атмосфера је била неформална, пило се много, а ја сам му поставио дрско питање: „Господине Видекинг, зашто су сви ваши аутомобили тако лепи, а Porsche Cayenne онако ружан?»

           Видекинг се није увредио. Само нацерио и рекао: „Господине Петровски, да ли знате да смо недавно направили специјалну железничку пругу да би ти најружнији били испоручивани у Москву? Том линијом возови носе, носе и носе нове Cayenne у вашу престоницу, али се на њих код вас још чека у реду. Зато размислите поново о свом питању."

           Од тада је прошло безмало 20 година.

           Та железница сада највероватније служи неким другим потребама, амбасада не организује пријеме, аутомобили не иду у Русију. ЕУ је увела антируске санкције, цене су скочиле у небо – генерално, пасијанс се није сложио у корист «старе добре Немачке».

           Не, не кажем да је искључиво извоз у Русију уништио Volkswagen – тог ауто гиганта. То је само један од фактора који је довео до тога да ће радници који су веровали у непоколебљиви просперитет свог живота завршити на улици.

            „Грешка у управљању“, да. Али не  у Volkswagen-у.


 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари