Велике западне банке пријавиле 628 милиона евра профита у пореским рајевима без иједног запосленог

ПРИЈАВИЛЕ ВЕЋИ ПРОФИТ У ЛУКСЕМБУРГУ НЕГО У НЕМАЧКОЈ, ШВЕДСКОЈ

И БРИТАНИЈИ ЗАЈЕДНО

  • На Кајманским острвима живи 60.413 особа, послује 10 великих европских банака, са укупно 30 запослених, односно три радника по банци. Обрт износи 113 милиона евра, профит 189 милиона, продуктивност по запосленом 6,3 милиона евра, а износ плаћених пореза 0
  • У Ирској је пет банака - британска RBS, француска Сосијете женерал, италијанска Уникредит и шпанске Сантандер и BBVA - имало профитну стопу већу од 100 одсто, што значи да добијају више профита него што им је обрт, истиче Оксфам, у којем сматрају да је то могући показатељ вештачког пребацивања профита у ову земљу

        ЧЕТВРТИНУ профита у пореским рајевима - најчешће у Луксембургу, Хонг-Конгу и Ирској - пријављује 20 највећих европских банака, показало је данас објављено истраживање британске организације Оксфам која указује на раскорак између броја запослених, обрта и профита у тим земљама и територијама.

        У Ирској су неке банке имале већи профит од обрта, што по извештају може да се тумачи и као показатељ вештачког измештања профита, а један мањи порески рај - Кајманска острва - издваја се по профитној стопи од 167 одсто и нултој пореској уплати банака.

        У пореским рајевима 20 великих европских банака 2015. остварило је 26 одсто укупног профита, односно 25 милијарди евра, али је тамо имало 12 одсто укупног обрта и седам одсто запослених, што је у очигледном раскораку, наводи ова НВО која је истраживање објавила са мрежом Међународни водич за фер финансије (Fair Finance Guide International).

        Ове банке пријавиле су 628 милиона евра профита у пореским рајевима у којима немају ниједног запосленог, наводи се у извештају, а преноси АФП.

        Ови резултати „који понекад прелазе границе здравог разума, показују распрострањеност проблема и потпуну некажњивост која прати ове праксе највећих европских банака у пореским рајевима“, рекла је ко-ауторка извештаја Манон Обри (Aubry).

        Извештај је показао да је најчешћи избор највећих европских банака Луксембург, Ирска и Хонг-Конг, док се од мањих пореских рајева по исплативости истичу Кајманска острва, са профитном маржом европских банака од 167 одсто.

        На Кајманским острвима живи 60.413 особа, послује 10 великих европских банака, са укупно 30 запослених, односно три радника по банци. Обрт износи 113 милиона евра, профит 189 милиона, продуктивност по запосленом 6,3 милиона евра, а износ плаћених пореза 0.

        У Луксембургу ради 0,5 одсто запослених у 20 највећих европских банака, и ту се остварује два одсто обрта, али 5,2 одсто профита, односно 4,9 милијарде евра, што је више од комбинованог профита у Великој Британији, Шведској и Немачкој, и изузетно висок износ за ову малу земљу у којој живи 0,008 одсто светског становништва и остварује се 0,08 одсто светског бруто домаћег производа.

        Део објашњења лежи у томе то је финансијски сектор Луксембурга устројен тако да захваљујући благом пореском режиму омогући мултинационалним компанијама да смање трошкове за порезе, али и у пореским аранжманима са компанијама, који су обелодањени у Лукс ликс афери.

        У Ирској је пет банака - британска RBS, француска Сосијете женерал, италијанска Уникредит и шпанске Сантандер и BBVA - имало профитну стопу већу од 100 одсто, што значи да добијају више профита него што им је обрт, истиче Оксфам, у којем сматрају да је то могући показатељ вештачког пребацивања профита у ову земљу.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари