Словенци међу народима који се најмање моле

КАТОЛИЧКИ ВРХ У ЉУБЉАНИ НЕ КРИЈЕ ДА ЈЕ ВИШЕ НЕГО ЗАБРИНУТ

  • Око 70 одсто Словенаца тврди да припада католичкој цркви, али само 55 одсто верује у Бога, док је број оних који верују у вечни живот још мањи - свега 30 одсто
  • Словеначки бискупи тврде да је конзумеризам довео до својеврсног "културног преокрета", па је све више људи окренуто властитој користи и ужитку и ширу верску, али и политичку заједницу, схвата као свој сервис

СЛОВЕНАЧКИ бискупи забринути су падом верности своје пастве од задњег пленарног сабора одржаног пре десет година, а узроке виде у наставку опште секуларизације друштва, посебно у идеологији потрошње.

            Иако се у највећем броју сматрају католицима и припадницима Цркве коју држе "чуваром традиције", код савремених Словенаца су верски осећаји у паду, констатација је Словеначке бискупске конференције за наредних пет година који је ових дана упућен у бискупије и жупе.

            Словенци, према истом документу, спадају међу европске народе који се најмање моле.

            Бискупи оцењују да то није само последица „борбе против религије" из времена комунизма, која је оставила трагове на више генерација, него и „модерног начина размишљања" како је вера приватна ствар.

            Уз то, тврде да је конзумеризам довео до својеврсног „културног преокрета" и масовне промене менталитета код људи, па и оних који припадају Цркви.

          „Човек је све више окренут властитој користи и ужитку, док ширу верску, али и политичку заједницу, схвата као себи намењен сервис.

           У складу с тим, афирмисали су се пермисивно васпитање и површна медијска и читалачка култура, усмерена на забаву", наводи се у оцени стања у католичкој заједници.

           Као потврду становишта да се Словенци удаљавају од религије и традиционалних догми, бискупи упозоравају и на "апсурд" из једног истраживања.

           Наиме, 70 одсто Словенаца тврди да припада католичкој цркви, 55 одсто да верује у Бога, док је број оних који верују у вечни живот још мањи - свега 30 одсто.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари