Уставни суд Молдавије прогласио румунски језик државним
УПРКОС ТОМЕ ШТО У ВАЖЕЋЕМ УСТАВУ ЗЕМЉЕ ПИШЕ
ДА ЈЕ ДРЖАВНИ ЈЕЗИК - МОЛДАВСКИ
УСТАВНИ суд Молдавије донео је одлуку којом је румунски језик прогласио државним.
Председник тог суда Александар Тенасе такву одлуку образложио је тиме што у тексту Декларације о независности Републике Молдавије пише да је њен државни језик румунски и да тај документ има већу снагу у односу на устав Републике Молдавије где је као државни језик одређен молдавски језик, саопштавају РИА Новости.
„Декларација о независности неодвоји је део Устава. У случају да се разликују - примат има текст декларације. Одлука је коначна и на њу нема могућности жалбе“ - изјавио је Тенасе.
Становнишево Молдавије је вишенационално и мултикултурално. Попис становника из 2004. године је показао да 75,8 одсто становника чине Молдавци, поред њих у овој републици још живи: 8,4 одсто Украјинаца, 5,9 одсто Руса, 4,4 одсто Гагауза, 2,2 одсто Румуна и 1,9 одсто Бугара.
У септембру ове године председник Либералне партије Молдавије Михај Гимпу предложио је да државни језик буде румунски или да се из устава уклони одредба о државном језику.
„Питање званичног језика у Молдавији може бити решено само на референдуму“ - рекао је Гимпу.
Крајем новембра премијер Молдавије Јуриј Лјанке одбацио је идеју румунског председника Трајана Басескуа да се Молдавија припоји Румунији.
На основу информација из отворених извора, молдавски језик (на румунском limba moldovenească - лимба молдовенеаске) припада балканско-романској подгрупи романских језика. Већина савремених лингвиста не издваја молдавски језик као посебан, већ говори о молдавском дијалекту дако-румунског језика.