Украјинци смишљено подвалили америчком сенатору који лобира да их САД наоружају

КАО ДОКАЗ ПРИСУСТВА РУСКЕ АРМИЈЕ У ДОНБАСУ

- ДАЛИ МУ СЛИКУ ИЗ РАТА У ГРУЗИЈИ 2008. ГОДИНЕ

Џим Инхоф

  • Сенатор Џим ИНХОФ и његови сарадници признали да нису проверили снимке добијене од украјинских посланика, он још нагласио да је љут, али му то није сметало да изјави: „То не мења чињеницу да има много доказа да су Руси ушли у Украјину тенковима Т-72 и да проруски сепаратисти хладнокрвно убијају Украјинце“

        СЕНАТОР-републиканац из државе Оклахома - Џим Инхоф који је иницијатор доношења закона о наоружавању Украјине -  изјавио је да се „разбеснео“ када је сазнао да су фалсификат слике које су му показане и касније објављене, а које наводно доказују присуство руске војске у Украјини.

        Сенатор је изјавио да је „раскринкавајуће фотографије“ добио од представника украјинског парламента у децембру. После не претерано пажљиве провере, снимци „доказа“ објављени су у конзервативном листу Washington Free Beacon.

        Убрзо су читаоци тог издања утврдили и доказали да су снимци направљени на другим „врућим тачкама“, и то неколико година раније, наводи информативни портал BuzzFeed News.

         „Представници украјинског парламента који су нам дали те слике у одштампаном виду, наводно директно из камере, учинили су себи медвеђу услугу. Ми смо веровали да можемо са сигурношћу да објавимо те фотографије, пошто су кадрови одговарали репортажама о догађајима у региону. Био сам бесан када сам схватио да је једна фотографија фалсификат слике агенције Асошиејтед Прес из 2008. године“ - изјавио је Инхоф.

       „Колона руских тенкова у Украјини” снимљена у Грузији 2008.

         „Пре него што су их искористили ове недеље, сарадници (Инхофа) су се повезали са професором универзитета Џорџтаун, који је рекао да може да потврди да су ти снимци направљени у периоду између 24. августа и 5. септембра на истоку Украјине. Ми смо онда скенирали снимке за Free Beacon“ - појаснила је портпарол сенатора Инхофа Донел Хардер, истакавши да нису стигли да пре објављивања потраже снимке у претраживачу Google.

        При том, Хардер је истакла да се испоставило да један снимак припада агенцији AP и да је направљен током сукоба у Грузији 2008. године, а затим су сенаторови сарадници открили друге фотографије које су биле на мрежи.

        Сенаторова канцеларија је навела имена оних који су доставили лажне фотографије. На том списку нема никаквих личности које су познате на Западу или високих украјинских функционера.

        Упркос грешци која је и украјинска и његова, сенатор Инхоф је изјавио следеће: „То не мења чињеницу да има много доказа да су Руси ушли у Украјину тенковима Т-72 и да проруски сепаратисти хладнокрвно убијају Украјинце“. 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари