У Либији ликвидирана већ четворица учесника убиства пуковника Гадафија

НАЈЗАСЛУЖНИЈИ ЗА УМОРСТВО БИВШЕГ ЛИДЕРА - ОТЕТ И МУЧЕН, ПА ПОДЛЕГАО РАНАМА У ФРАНЦУСКОЈ

Сахрана Омрана Џуме Шабана

  • Управо је сахрањен Омран Џума Шабан који је 20. октобра прошле године први открио Гадафија који се крио у канализационој цеви у околини Сирта и одиграо главну улогу у његовом мучењу и ликвидацији
  • Пре месец и по дана, Шабана су, заједно са тројицом пријатеља, киднаповали непознати бојовници у околини града Бани Валид. Држан је на непознатом месту и мучен, а ранама је подлегао у једној француској болници
  • Шабанови рођаци су саопштили да нико од њих на крају није ни добио обећану награду од 800 хиљада долара за хватање пуковника

         СВИ су изгледи да је у Либији у току лов на убице Моамера Гадафија.

         Пре само неколико дана сахрањен је побуњеник Омран Џума Шабан који је пре годину дана први открио скровиште Гадафија, након чега је лидер Џамахирије убијен. Нешто пре тога - под неразјашњеним околностима умрло је неколико учесника лова на бившег либијског лидера.

         Шабан је 20. октобра прошле године први открио Гадафија који се крио у канализационој цеви у околини Сирта, а сам је подлего ранама након тешког мучења у заробљеништву присталица свргнутог лидера.

         Шабан је родом из Мисурате, а пре месец и по дана су га, заједно са тројицом пријатеља, киднаповали непозанти бојовници у околини града Бани Валид који је и дан данас упориште присталица бившег лидера. За време отмице било је пуцњаве у којој је рањен један мушкарац.

         Отети су држани на непознатом месту, тучени и мучени. Не само Шабан, већ и остала четворица досад ликвидирана учесника уморства Гадафија.

         Централне либијске власти не контролишу ситуацију у Бани Валиду. Почетком септембра, посећујући тај град, шеф Свенародног националног конгреса (парламента) и привремени шеф државе Јухамед Јусеф ал Магреф једва је преговорима успео да издејствује ослобађање Шабана и двојице његових помагача.

         Четврти заробљеник је и даље у Бани Валицу.

         Шабан је био пребачен на лечење у Француску, али му спаса није било. Преминуо је у једној од француских болница.

         У Мисурати, где ће бити сахрањен, објављен је дан жалости. Више од 10 хиљада људи учествовало је у погребној церемонији на фудбалском стадиону града.

         Ова смрт је изазвала таласе протеста код зграде парламента у Триполију где је захтевано да се кривци казне.

         Шабанови рођаци су саопштили да нико од њих на крају није ни добио обећану награду од 800 хиљада долара за хватање пуковника.

         Нове власти Либије су Шабана прогласиле за „послушног мученика” и обећале да ће казнити кривце за његову смрт.

         Ово није први случај погибије оних који су само пре годину дана кројили историју Либије.

         Под тајновитим и неразјашњеним околноситма умрло је још неколико младих људи који су непосредно учествовали у хватању, линчу и убиству бившег лидера Џамахирије.

         Посматрачи сматрају да смрт Шабана може бити повод за ескалацију насиља у Либији. Власти земље говоре да је неопходно разоружати грађане Бани Валида у којем је после рата остало много оружја, укључујући гранате и артиљерију.

         Сами становници којих је у Бани Валиду 100 хиљада не извршавају налоге из Триполија: студенти одбијају да певају нову химну, а учитељи саботирају нови школски програм.

         Прошле недеље влада је затражила да се распусте све нелегалне војне формације у земљи. За два дана устаници су дужни да напусте све заузете државне објекте. Ултиматум је повезан са убиством америчког амбасадора у Бенгазију за чију организацију се сумњиче одреди исламиста који нису потчињени Триполију.

         Руски арабиста Владимир Сотњиков, упозорава:

         „Ситуација у Либији може прерасти у грађански рат . Томе доприноси и то што економски интереси нису подељени, имам у виду нафту”.

         Сотњиков не искључује да убиство Шабана може бити детонатор. Према његовима речима, у случају грађанског рата - Запад може да упути у Либију своје оружане формације.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари