У контактима са кумановском бандом били и политичари, и полиција, и главни амбасадори

СМЕНЕ МИНИСТАРА ПОД ПРИТИСКОМ АМБАСАДОРА САД, НЕМАЧКЕ, ФРАНЦУСКЕ, БРИТАНИЈЕ И ИТАЛИЈЕ

Влада Македоније

  • Дугогодишњи амбасадор Македоније при ОЕБС Арсим ЗЕКОЛИ: Још рано за закључке да су македонски политичари директно инволвирани у припрему и руковођење догађајима у Куманову, али је Куманово, због интензитета сукоба и броја жртава кап која је прелила чашу

        ОСТАВКЕ двоје македонских министара и шефа тајне службе су дошле као последица разговора премијера Николе Груевског и његовог коалиционог партнера Али Ахметија са тзв. „амбасадорском шесторком“ која им је наводно предочила да су појединци из безбедносних служби били у контакту са терористима.

        Позивајући се на добро упућене изворе, македонски медији пишу да су оставке министарке полиције Гордане Јанкулоске и шефа тајне службе Саше Мијалкова резултат сазнања да су неки људи из Пете управе Министарства унутрашњих послова били уплетени у недавне догађаје у Куманову.

        Неки радници те Управе, која је званично задужена за „оперативну технику“, према неким обавештајним подацима са којима су наводно били упознати и Јанкулоска и Мијалков, контактирали су људе из терористичке групе која се протеклог викенда сукобила са македонским снагама безбедности.

        У тим сукобима погинуло је осам полицајаца погинуло, а 37 је рањено.

        Спекулише се да су и стране амбасаде биле упознате са том комуникацијом људи из Пете управе.

        Зато је, како се наводи, на том састанку са шест амбасадора - САД, ЕУ, Немачке, Француске, Велике Британије и Италије - наводно упућене оштре критике због „неприхватљивог губљења времена“ потребног за излазак из кризе, а захтевано је и утврђивање одговорности, али и узрока који су до ње довели.

        Лидер опозиционих социјалдемократа (СДСМ) Зоран Заев оценио је да су оставке само корак ка крају владавине Николе Груевског: „Потврдило се све што смо говорили. Ово је доказ и за прислушкивање, и доказ аутентичности разговора. Ово је доказ и садржаја разговора који потврђује све незаконитости и криминал Груевског и врха власти“, рекао је Заев, преноси радио Дојче веле.

        Међутим, лидер СДСМ-а је указао да сада није време за тријумфализам.

         „Оставке Гордане Јанкулоске, Милета Јанакијеског и Саше Мијалкова нису наш крајњи циљ. Ово је само корак ка крају Николе Груевског“, поручио је он.

        Коалициони партнери Груевског нису желели да коментаришу оставке, нити да прогнозирају даљи развој ситуације

        Огласио се једино Павле Трајанов, лидер владајућег Демократског савеза:

         „Очигледно је да је започео процес утврђивања политичке одговорности носилаца функција. Обавеза наше странке је била да се у парламенту отвори расправа и да се на транспарентан начин утврди ко је и у коликој мери одговоран за актуелне догађаје. Расправа у парламенту није покренута, али, ево, премијер се и без тога одлучио на реконструкцију“, казао је он.

         „Иако је још рано за закључке по којима су македонски политичари директно инволвирани у припрему и руковођење догађајима у Куманову, ипак се може рећи да је Куманово, због интензитета сукоба, броја жртава и сумњи које владају када је реч о званичној верзији било кап која је прелила чашу“, каже аналитичар Арсим Зеколи, дугогодишњи амбасадор Македоније при ОЕБС-у и додаје: „Може се такође закључити да оставке разбијају компактност оне слике према којој је Груевски неприкосновени лидер који не подлеже притисцима, који је непопустљив пред захтевима за оставком и који је спреман да се стоички жртвује до последњег чаша. Та слика, тај привид који је формиран око Груевског, али и око Ахметија, сада доживљава свој крах јер они више неће моћи да пред чланством објасне ту своју промену по којој су спремни да, због својих личних интереса, жртвују најближе сараднике.“

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари