У Келну „ванредно стање” због Ердоганове посете

ТУРСКИ ПРЕМИЈЕР ЖЕЛИ ДА УОЧИ ИЗБОРА У ЗЕМЉИ ПРИДОБИЈЕ

МИЛИОН И ПО СУНАРОДНИКА КОЈИ ЖИВЕ У НЕМАЧКОЈ

        У КЕЛНУ је данас ванредно стање, слажу се немачки извештачи који јављају да је поводом доласка турског премијера Реџепа Тајипа Ердогана ангажовано 2.000 полицајаца и да је у град катедрале стигло и 15.000 његових обожавалаца, али и 30.000 противника.

        Медији, поводом доласка Ердогана у немачку метрополу у Северној Рајни Вестфалији, где су многи Турци нашли ухлебљење, пишу да немачки порески обвезници плаћају велики део целог овог догађаја-спектакла и наводе ову посету као својеврсну провокацију турског премијера.

        Само ангажман немачке полиције данас у Келну кошта око 200.000 евра, тврде упућени и наводе да је официјелни повод Ердоганове посете десета годишњица од формирања Уније европско-турских демократа која подржава Ердоганову владајућу партију.

        Немачки политичари, међутим, оптужују Ердогана да пребацује турску изборну кампању на немачко тле и да пред изборе у августу жели у Келну да врбује за гласове око милион и по Турака, који живе у Немачкој.

        У целу ову причу укључила се и немачки канцелар Ангела Меркел која је саветовала уздржаност Ердогану током посете Келну.

        У Немачкој су све веће критике јавности и политичара због Ердогана, на кога су се, после рударске трагедије у Соми са бројним мртвим и неприхватљивим потупцима Турске против демонстраната, свалиле многе критике.

        Волфганг Бозбах из Хришћанско-демократске уније (ЦДУ) рекао је да Ердоган доласком у Келн жели да своју изборну борбу пребаци у Немачку.

        Ердоган, један од највећих критичара немачке унутрашње, али и спољне политике, приликом својих посета изазива бројне дискусије и критике и никога не оставља равнодушним.

        Он понекад зна да, попут рок-звезде, окупи своје земаљаке и у атмосфери турских застава, музике и чежње за далеком Анадолијом и помешаном са реалности живота на немачком тлу говори о малим Турцима који прво треба да уче турски, а онда немачки језик, о интеграцији као асимилацији о правима и култури...

        За Ердогана се у Немачкој каже да је захтеван, тежак партнер за разговор, чији се поступци не могу предвидети, слично, како немачка страна оцењује, попут руског председника Владимира Путина.

        Тањуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари