Twitter тражи право да објављује колико је пута морао да попусти америчкој шпијунажи
ПОЗНАТА ИНТЕРНЕТ-КОМПАНИЈА ПОДНЕЛА ТУЖБУ СУДУ ПРОТИВ АДМИНИСТРАЦИЈЕ САД
КОМПАНИЈА Twitter тужила је владу САД – тражећи право да објављује тачне податке о подацима стављеним на располагање америчким специјалним службама по судским налозима.
За тајне налоге америчких судова, који су обавезивали Twitter и друге америчке сличне компаније да сарадницима НСА откривају такве податке, сазнало се након открића бившег агента ЦИА и НСА Едварда Сноудена.
Под притиском самих интернет-компанија и јавности, НСА је тим компанијама дозволила да откривају колико је приближно таквих судских налога било (на пример: од једног до хиљаде током месеца).
Међутим, Twitter сада – указујући на Први амандман на Устав САД који гарантује слободу речи – сада тражи право да објављује тачан број таквих судских налога.
„Сматрамо да, у складу са Првим амандманом, имамо право да реагујемо на забринутост наших корисника и изјаве представника владе САД. Конкретно: да им пружамо информације о размерама владиног шпијунирања, укључујући информацију о томе какве правне документе смо добили” – изјавио је потпредседник Twitter Бенџамин Ли.
Према његовим речима, ФБИ и Министарство правде САД досад су одбијали молбе компаније да објави тачне податке о захтевима за шпијунирање.
Низ других америчких интернет-компанија – у страху од губитака – почео је да реализује различите мере срачунате на недозвољене упаде америчких специјалних служби у своје програме и сервере. Тако је Google објавио да уводи нови систем шифровања података за електронску пошту. О шифровању корисничких података објавила је и компанија Apple.
Све ове компаније су – као и досад – америчким законима обавезане да специјалним службама САД ставе на располагање тражене информације ако за то добију судски налог.