ТУЂМАН НЕМЦИМА: БиХ је апсурдно превелика, спреман сам да је поделимо
CIA ДЕЦЕМБРА '91 УПОЗОРАВАЛА ВАШИНГТОН ДА ЋЕ ПРИЗНАВАЊЕ ХРВАТСКЕ И СЛОБЕНИЈЕ ИЗАЗВАТИ РАТ У БИХ
Фрањо Туђман
- Американци 1995. процењивали да Слободан Милошевић неће бранити Бањалуку ако падне у руке хрватско-муслиманских снага. А били су изненађени недостатком реакције Београда на акцију Хрватске војске „Олуја“
ПРИЗНАВАЊЕ бивших југословенских република од стране Немачке и неких европских држава могло би изазвати рат у БиХ и охрабрити поделе те земље између Хрватске и Србије - упозоравала је CIA 19. децембра 1991. године Вашингтон.
CIA је управо објавила још око 300 докумената из периода 1991-1995, који се највећим делом односе на ратове у Хрватској и БиХ.
У поменутом документу од 19. децембра, као највероватнији сценарио за БиХ су „распрострањено насиље и грађански конфликт“.
„Одлука Немачке и других земаља Европске заједнице да признају независност југословенских република ће вероватно изазвати Србе и Хрвате (у БиХ) да српска и хрватска подручја прикључе Србији и Хрватској. Ово би могло изазвати ланчану реакцију насиља док локалне групе буду настојале да спрече или поспеше анексију тих подручја“, наводи се у тој процени.
Као најпозитивнији сценарио, односно сценарио са најмање насиља, у CIA је тада видела шансе да власт у БиХ преузму умерене снаге које ће кроз преговоре поделити БиХ и делове прикључити Србији и Хрватској, док би се муслимани могли или прикључили Хрватској или би основати исламску државу од онога што остане.
„Перспектива за БиХ изгледа доста тмурно, чак и ако се Србија и Хрватска договоре. Обавештајни подаци показују да су и Слободан Милошевић и Фрањо Туђман спремни за прикључење делова БиХ њиховим територијама. Штавише, извештаји показују да су њих двојица све време у контакту упркос сукобима. Летос је Туђман немачким политичарима рекао да је БиХ апсурдно превелика и да је он спреман да је подели“, наводи CIA.
У документима с краја 1995. године, док се спремала акција ИФОР-а као подршка мировном споразуму у БиХ, САД су биле преокупиране како да војном интервенцијом против РС из августа 1995. због испаљене гранате на „Маркалама“ довољно ослабе Војску РС, али да истовремено код Срба не изазову осећање да су се САД и међународна заједница ставиле на страну Армије РБиХ.
Занимљива је њихова тврдња да се Алија Изетбеговић, којег су 1991. звали „умереним муслиманом“, 1995. залагао за исламску државу у БиХ и да није био вољан да прихвати компликовану мултиетничку БиХ у којој би све стране морале међусобно делити моћ.
Проценили су да Слободан Милошевић неће бранити Бањалуку ако би она пала у руке хрватско-муслиманских снага, како је написано у документу од 21. септембра 1995. године. Како је наведено, били су изненађени недостатком реакције Београда на акцију Хрватске војске названу „Олуја“.