ТРЕСКОТ: Путин спасава хиљаде живота у Сирији и спречава велику међународну кризу
БРИТАНСКИ ЛОРД ДОДАТНО ОБЈАСНИО ЗБОГ ЧЕГА ЈЕ РУСКОГ ЛИДЕРА КАНДИДОВАО ЗА НОБЕЛОВУ НАГРАДУ ЗА МИР ЗА 2014.
- Путинова иницијатива утолико је важнија што се Русија осећала маргинализовано на међународној арени: и по окончању „хладног рата“ - кад је НАТО проширио своје границе, упркос обећањима западних лидера да се то неће догодити; и по питању Косова - кад су западне државе бомбардовале Србију; и у време војне кампање у Ираку 2003. године; и током недавне кризе у Либији
- Русија је сада изашла на међународну политичку арену и преузела иницијативу. Више није скрајнута у међународним питањима, већ је на главној сцени. Њена позиција је конструктивна. Сматрам да Русија треба да буде награђена за то
БРИТАНСКИ лорд Питер Трескот, аутор биографије Владимира Путина који је и номиновао руског председника за Нобелову награду за мир за 2014, већ и формално поднео одговарајући захтев Нобеловом комитету.
Тим поводом је за радио станицу „Глас Русије“ детаљније објаснио зашто Путин заслужује да добије ту награду.
- Мој предлог је везан за руско-америчку иницијативу о уништењу хемијског орућја у Сирији. Поступио сам тако, јер сам схватио важност онога што је урадио Путин: током састанка с Обамом - на маргинама самита Г20 - он је дао снажан подстрек тој иницијативи. Претпостављам да ће та иницијатива имати огроман утицај на више нивоа. Она ће спасити хиљаде живота у Сирији и целом свету, спречиће ескалацију грађанског рата у велику међународну кризу, у коју би, како би бомбардовање одмицало, постепено биле увучене све суседне земље.
Као друго, наравно, мисија уништења хемијског оружја у Сирији важна је и сама по себи и представља модел деескалације међународних конфликата, укључујући кризу око нуклеарног програма Ирана. У Женеви се воде преговори о решавању тог питања. Модел за то је, такође, била иницијатива Владимира Путина.
ГР: Али, неко може да приговори да то није иницијатива само Владимира Путина. Велику улогу у решавању конфликта имали су и министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров и државни секретар САД Џон Кери...
- Да, то је тачно. Али, ради се о томе да главну улогу у томе имају лидери држава, управо они „гурају“ такве иницијативе и управо је Путин уложио личне напоре у том смеру на председничком нивоу, на самиту „Велике двадесеторке“ у Санкт Петербургу, а Обама га је пратио. Та иницијатива потиче управо од Владимира Путина.
ГР: Али, то може да изазове сумње код оног дела међународне заједнице која критикује Русију у целини, а нарочито Владимира Путина, за подршку Сирији!
- У томе и јесте значај те иницијативе јер се управо Русија осећала маргинализовано на међународној арени: маргинализовано по окончању „хладног рата“, кад је НАТО проширио своје границе, упркос обећањима западних лидера да се то неће догодити; маргинализовано и по питању Косова, кад су западне државе бомбардовале Србију; маргинализовано у време војне кампање у Ираку 2003. године; маргинализовано и током недавне кризе у Либији.
Међутим, Русија је сад изашла на међународну политичку арену и преузела иницијативу. Више није скрајнута у међународним питањима, већ је на главној сцени. Њена позиција је конструктивна. Та позиција ће спасити хиљаде живота, нема никакве сумње. Сматрам да Русија треба да буде награђена за то.