Трамп одржао пресудну победу над руководством своје Републиканске партије

НАЈПОПУЛАРНИЈИ БЕЛИМ ЕВАНГЕЛИСТИМА И АМЕРИКАНЦИМА

СА ГОДИШЊИМ ПРИХОДИМА ДО $50.000

Доналд Трамп

  • У врху Републиканске партије озбиљно разматрана опција такозваног брокерског договора који се прави да током предизбора нико од потенцијалних кандидата за Белу кућу не добије већину гласова, да би партија могла да најпопуларнијег кандидата прогласи недостојним да се бори за председнчку фотељу. Када је Трамп сазнао за ове планове, запретио је да ће напустити „Велику стару партију“. Са њим се солидарисао и други кандидат - неурохирург Бен Карсон, који је изјавио да ће заједно с Трампом напустити странку. Претње су уродиле плодом и разговори о „брокерском договору“ се више не воде
  • По прстима добио и републиканцима блиски лист National Review који је објавио: „Трамп је - с филозофске тачке гледишта - ,јахач на таласима’ политички опортуниста, који је у смеће бацио широки конзервативни идеолошки консензус Републиканске партије, у корист безобзирног популизма, помешаног са реториком ,жестоког момка’. Доналд Трамп је - претња америчком конзервативизму, јер гази дела претходних генерација у корист популизма, исто тако безумног и грубог, какав је и сам Трамп“
  • Безмало 9 од 10 испитаника верује да Америка не иде правим курсом, 8 од 10 није задовољно радом федералне владе, а 4 од 10 су једноставно „огорчени“ на владајућу администрацију. Зато није ни чудо што их толико привлачи имиџ јаког пословног лидера, како себе позиционира Трамп. Све у свему, две трећине републиканских бирача спремне су да Трампа виде као будућег председника САД

Пише: Јуриј КАРАШ, Вашингтон

        РУКОВОДСТВО америчких републиканаца ревидирало је своје ставове о Доналду Трампу. Оно је донедавно било спремно да се одрекне демократских принципа и да милијардера интригама избаци из председничке трке - толико је његова фигура за њих била неприхватљива. Међутим, Трамп је поново победио.

        Како је то успео - и шта даље можемо очекивати?

        Од самог уласка Трампа у председничку трку, Републиканска странка, која себе скромно назива „великом“ и „старом“, гледала је на њега као на своје enfant terrible, на које, хтео-не хтео, мораш да рачунаш. Оштри напади бизнисмена на политичке ривале, не баш џентлменске примедбе на рачун жена, предлози да се озбиљно ограничи латиноамеричка имиграција у САД, а муслиманима да се „до даљњег“ потпуно забрани улазак у Америку, снажно су загребали глазуру политичке коректности на имиџу Републиканске странке.

        Љубави „Велике старе партије“ према милијардеру није доприносила ни чињеница, да је главни кандидат демократа Хилари Клинтон за разлику од „хулигана“ Трампа изгледала врло професионално, уздржано и политички коректно. Републиканци су се озбиљно прибојавали - ако Трамп буде њихов представник на председничким изборима 2016. Године - да ће то готово сигурно гарантовати победу Клинтоновој.

        Ови проблеми руководства Републиканске партије су били толико велики да су они озбиљно разматрали опцију такозваног брокерског договора. То је случај када током предизбора нико од потенцијалних кандидата за Белу кућу не добије већину гласова, или из неког разлога партија не сматра најпопуларнијег кандидата достојним да се бори за председничку фотељу, па га стога унутрашњим интригама „заблокира“.

    „Боже благослови Трампа”

        У таквом случају, кандидат за Белу кућу може бити именован од стране руководства странке које води тајне преговоре и договара се са осталим кандидатима, мање популарним, али способним да дају глас у „касицу“ пожељног кандидата. Разуме се, у таквој ситуацији нема речи о демократији, правичности и отворености, већ искључиво о скривеним играма политичке елите.

        Када је Трамп сазнао за ове планове, запретио је да ће напустити „Велику стару партију“. Са њим се солидарисао и други кандидат - неурохирург Бен Карсон, који је, како наводи ТВ канал CNN, изјавио да ће заједно с Трампом напустити странку. Претње су уродиле плодом и разговори о „брокерском договору“ у Републиканској партији више нису вођени, иако би, како је приметио амерички интернет портал Breitbart, „многи умерени републиканци, као и делови Републиканске странке повезани са структуром Конгреса, радије видели у Белој кући Хилари Клинтон, са којом могу да се договарају, па чак и да је приволе својим ставовима, него Трампа, који је обећао да ће исушити мочвару“.

Капитулација републиканске елите

        Ко је против Трампа, тај је против Републиканске партије, - „Велика стара партија“ је јасно рекла да она сада подржава управо овакву позицију. То је постало јасно након што је „исекла“, њеним политичким погледима блиски лист National Review.

        Овај конзервативни лист објавио је жестоки „антитрамповски“ памфлет, у којем су, између осталог, објављени следећи редови: „Трамп је - с филозофске тачке гледишта - ,јахач на таласима’ политички опортуниста, који је у смеће бацио широки конзервативни идеолошки консензус Републиканске партије, у корист безобзирног популизма, помешаног са реториком ,жестоког момка’. Доналд Трамп је - претња америчком конзервативизму, јер гази дела претходних генерација у корист популизма, исто тако безумног и грубог, какав је и сам Трамп“.

        Милијардер је прокомтарисао мишљење National Review у свом стилу, називајући овај лист „умирућим новинама“. Међутим, много неочекиванија и интригантнија је била реакција Републиканског националног комитета, који је отказао своју одлуку о одржавању у редакцији National Review председничке дебате, заказане за следећи месец. Притом је представник Комитета изричито рекао да је разлог отказивања „антитрамповски“ чланак у том листу.

        Washington Post је прокоментарисао овај корак као „капитулацију Републиканске елите пред Доналдом Трампом“.

Трампова „Три стуба“

        Постоје три главна разлога зашто је „Велика стара партија“ почела да фаворизује Трампа. Најважнији међу њима - његова велика предност у односу на конкуренте - сенаторе Теда Круза и Марка Рубиа.  

        Првога Трамп по популарности, према анкети коју је објавио интернет портал Presidential-candidates.insidegov.com, премашује готово двоструко а другог - више од три пута.

        Како је нагласио Washington Post у свом чланку објављеном 26. јануара, гласачи-републиканци „Трампа сматрају за најјачег кандидата, способног да решава озбиљне проблеме и, без сумње, за најдостојнијег кандидата за Белу кућу“. Безмало 9 од 10 испитаника верује да Америка не иде правим курсом, 8 од 10 није задовољно радом федералне владе, а 4 од 10 су једноставно „огорчени“ на владајућу администрацију.

        Није ни чудо што их толико привлачи имиџ јаког пословног лидера, како себе позиционира Трамп. Све у свему, две трећине републиканских бирача који су узели учешће у истраживању, су спремни да Трампа виде као будућег председника САД.

        Изменила се и изборна база Доналда Трампа. Ако су га раније углавном подржавали они без високог образовања, сада га - подржавају и остали. Бизнисмен по анкетама води у готово свим демографским групама САД. Нарочито активну подршку му дају бели хришћани-евангелисти. Занимљиво је да највеће симпатије Трамп ужива међу онима чији годишњи приход не прелази 50 000 долара. То значи да побољшање услова својих живота од њега не очекују максимално обезбеђени Американци, већ пре свега сиромашна и средња класа САД.

        Важан детаљ: Трампове присталице су му изузетно лојалне. Чак 57% „трамповаца“ је изјавило да ће гарантовано гласати за њега, док је истовремено, само 34% присталица осталих претендената на Белу кућу рекло ће у сваком случају гласати за своје кандидате, а две трећине је признало да се могу предомислити и дати своје гласове неком другом кандидату.

        Други разлог због којег се „Велика стара партија“ приклонила Трампу, јесте тај што републиканци који не желе да виде Трампа у Белој кући, једноставно немају јасну алтернативу. Јер и Џеб Буш, Марко Рубио, Крих Кристи, Џон Касич и остали себично одбијају да се уједине око једног од њих због чега је и унутарстраначка опозиција Трампу подељена и слаба.

        Трећи разлог је тај што се Републиканска партија више не плаши Клинтонове, која почиње све више да личи на „хрому патку“ америчке политике. Бивша државна секретарка губи симпатије чак и међу традиционалним присталицама демократа, који, по свему судећи, не желе да јој опросте ћутање о нападу на америчку амбасаду у либијском граду Бенгазију 2012. године у којем је погинуо амерички амбасадор Кристофер Стивенс, нити коришћење личне електронске поште за службену преписку.

        При чему, што се тиче овог другог, Клинтоновој америчка јавност не замера толико оно шта је урадила, већ што је покушала да сакрије истину о инциденту.

        Веома је у том погледу индикативна позиција, традиционално наклоњеног демократама, листа Washington Post. Јер, пре неки дан је објавио чланак под насловом „Оправдања Клинтонове, у вези са електронском поштом не издржавају критику“. Ослањајући се на америчку радиостаницу NPR, лист је објавио да је недавно генерални инспектор америчке обавештајне службе открио још неке тајне податке на њеном личном серверу, између осталог и оне са „највишом категоријом поверљивости“. Бивша државна секретарка је заборавила на своју традиционалну уздржаност и изајвила да тај инспектор (узгред, именован од стране Обаме) „свесно наноси штету њеној предизборној кампањи“.

        Али и без овог „свесног наношења штете“ очигледно је да Клинтонова врда. Испрва је тврдила да на њеном личном серверу нема никаквих поверљивих информација. Када је постало јасно да то није истина, она је одмах „кориговала“ своју линију одбране, рекавши да информација у тренутку доласка на њен лични сервер већ није била тајна. Међутим, и то је била лаж. Сада, пак, бивша државна секретарка тврди да је на њеном серверу можда и било података о којима је реч, али да они нису имали ознаку „поверљиво“.

        До председничких избора у Сједињеним Државама остало је нешто више од девет месеци. Према истраживању јавног мњења интернет портала Realclearpolitics.com од 22. јануара, за Клинтонову је спремно да гласа 44% бирача, а за Трампа - 41,3%. Зато, ако се у предизборној трци настави садашњи тренд, и ако се Трампу одједном не пронађе „костур у ормару“, онда ће бивши власник такмичења „Мис Универзум“ и један од највећих играча на америчком тржишту некретнина имати веома велике шансе да постане следећи председник Сједињених Америчких Држава.

        Превео: Срђан Ђорђевић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари